ABD, Gelen Yolculardan Sosyal Medya Hesap Bilgilerini İstemeye Başladı

Politico’nun haberine göre, ABD hükümeti ülkeye girişlerde yolculardan sosyal medya hesaplarıyla ilgili bilgileri almaya başladı. Uygulama kapsamında yolculara Facebook, Google+, Instagram, LinkedIn ve YouTube’un olduğu bir açılır menü gösteriliyor ve yolculardan bu platformladaki hesap adlarını yazmaları isteniyor.

Uygulamayla kullanıcıların sosyal medya hesaplarını analiz ederek, “terörist potansiyeli” gösterip göstermediklerini anlamaya çalışıyor.

Kullanıcıların sosyal medya paylaşımlarının analiz edecek bir sistemin otomatize bir şekilde ana dilden İngilizce’ye çeviri yapması gerekiyor. Yasa tasarısı olarak sunulduğunda ifade özgürlüğünü sınırladığı için çokça eleştirilen düzenleme, ABD hükümetinin ilgili yolcuların hangi bilgilerini, nasıl topladığına dair açıklık getirmiyor; vatandaşlar bilgilerinin nasıl kullanıldığı, hangi ajanslarla ya da kurumlarla paylaşıldığını bilmiyor.

ABD hükümeti, sosyal medya sorgulamasını, şimdilik Vize Feragat Programı’na dahil olan 38 ülkeden gelen yolculara uyguluyor.

4 Comments