ABD’de 115.Kongre Yemin Ederek Göreve Başladı

ABD’nin 115.Kongresi göreve başladı. 8 Kasım başkanlık seçiminin ardından açılan Kongre’de seçilmiş başkan Donald Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi çoğunluğa sahip 8 Kasım’daki başkanlık seçilmlerinde tamamı yenilenen Temsilciler Meclisi çalışmalarına başladı.Cumhuriyetçi Parti’nin 241, Demokrat Parti’nin 194 temsilcisi bulunuyor. Kongre’nin iki kanadından biri olan Senato’da da Cumhuriyetçiler çoğunlukta yer alıyor.

Oylamada Temsilciler Meclisi Başkanlığı’na Cumhuriyetçi Paul Ryan bir kez daha seçildiSenato’ya görev süresi tamamlanana kadar ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden başkanlık edecek. Görevi 20 Ocak’ta seçilmiş başkan Donald Trump’ın yardımcısı Mike Pence devralacak.

Kongre’de ABD Başkanı Barack Obama döneminde çıkan bir çok yasanın bir kez daha gündeme gelmesi bekleniyor. Bunlardan en önemlisi “Obamacare” adlı sağlık sigortası sistemi olacak. Donald Trump seçim kapmanyasında yasayı kaldırma sözü vermişti.

Öte yandan Trump’ın Kongre ile nasıl anlaşacağı merak konusu. Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Trump’a seçim kampanyasında destek vermemişti.

Trump ve Kongre arasındaki ilk anlaşmazlık da ortaya çıktı. Kongre’de etik kurulun yetkilerini kısıtlamak için çalışma başlatılmasına Donald Trump tepki gösterdi.

Trump, sosyal medyada Etik Kurulu’nun ilk gündem maddesi olmasını eleştirdi, sağlık ve vergi reformları üzerinde çalışılmasını istedi.

Trump’ın açıklamalarının ardından Kongre’de Etik Kurulu önerisinin görüşülmesinden vazgeçil

3 Comments