ABD’de Artık Kalaşnikof Üretilmeyecek

page_ak-47-tasarimcisi-mihail-kalasnikof-yogun-bakimda_629021835Geçen sene ABD Başkanı Barack Obama’nın emriyle silahın ABD’deki satışı yasaklanmıştı. Soğuk Savaş dönemi başta olmak üzere Demir Perde ülkelerinin sembolü olarak gösterilen Kalaşnikof (AK-47) piyade tüfeği artık ABD’de de üretilmeye başlanacak.

Silahın ABD’deki lisanslı satıcısı RWC Group’tan yapılan açıklamada ülkede üretime, kurulacak yeni bir şirket çatısı altında bu yılın ikinci yarısından itibaren başlanacağı duyuruldu. Kalashnikov USA adını alması beklenen şirketin üretimden sorumlu yöneticisi Jim Kelly halen tesis için uygun bölge arayışlarının sürdüğünü belirterek üretime daha fazla vakit kaybetmeden başlamayı planladıklarını söyledi. Farklı modelleri bulunan AK- 47 ABD’de 800 ile 1050 dolar arasında satılıyordu. Ancak silahın, geçen sene ABD Başkanı Barack Obama’nın emriyle ABD’deki satışı yasaklanmıştı.

Las Vegas’ta düzenlenen ünlü ‘SHOT’ silah fuarında en çok konuşulan konu Kalaşnikof’un ABD’de üretilmeye başlanacağı haberiydi. Silah ABD’de 1000 $’a satılıyor.

3 Comments