ABD’de Çalışma Kanıtladı: Hidroksiklorokin, Korona Hastalarını Tedavi Etmiyor

Hülya karahan: Production Editor

istanbulpostomtr@gmail.com

New York’taki hastaneler tarafından yapılan yeni bir çalışma, korona hastalarına sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin verilmesinin hastaların durumlarını iyileştirmediğini ortaya koydu.

New England Journal of Medicine‘de yayınlanan çalışmada, “almayanlara kıyasla hidroklorokin alan hastalarda trakeaya ölüm veya tüp takılması riski azalmadı veya artmadı.

New York‘taki hastanenin acil servisine başvuran Covid-19 hastalarına Amerikan Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen bir izleme çalışması yapıldı.

811 hastaya ilk gün iki doz 600 mg hidroksiklorokin ve daha sonra dört günlük bir süre boyunca günde 400 mg verildi.

Bilim adamları, bu çalışmanın hidroksiklorokin tedavisinin artılarını veya olası risklerini “dışlamak için kullanılmaması” gerektiğini vurguladı.

“Ancak sonuçlarımız, etkinliğini göstermek için şu anda randomize klinik çalışmaların dışında hidroksiklorokin kullanımını desteklemiyor.”

ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 hastalarının tedavisi için hidroksiklorokin ilacının kullanımını desteklediğini açıklamıştı. Ancak ABD ve Kanada sağlık yetkilileri bunu klinik çalışmaların dışında kullanmaya karşı uyardı.

Uzun yıllardır, hidroksiklorokin ve klor sıtmayı ve lupus ve romatizma  gibi bazı otoimmün hastalıkları tedavi etmek için kullanılıyor

 

Reviewer overview

Hidroksiklorokin, Korona HastalarınıTedavi Etmiyor - /10

Summary

New York'taki hastaneler tarafından yapılan yeni bir çalışma, korona hastalarına sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin verilmesinin hastaların durumlarını iyileştirmediğini ortaya koydu.

0 Bad!