ABD’de Hükümetin Açılması İçin Başkan’ın İmzası Bekleniyor

Amerika Senatosu 8 Şubat Perşembe gecesi saat 12’ye kadar öngörülen süre içinde yeni bütçe üzerinde uzlaşıya varamadı ve federal hükümet 2018 yılı içinde ikinci kez kısmen kapandı. Ancak bu kez kapanma sadece saatler sürebilir.

Zira Cuma sabahı erken saatlerde hükümeti açık tutma amaçlı bir bütçe anlaşması Senato’da oylanacak. Ancak finansal tedbir amaçlı bu anlaşmanın yine Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi tarafından oylanması gerekiyor.

Oylamaya Senatör Rand Paul engeli

Perşembe gecesi Cumhuriyetçi Parti Kentucky Senatörü Rand Paul tarafından gece geç saatlerde gelen itiraz, Senato’nun bütçe anlaşmasını oylamasına engel oldu.

Senato kürsüsünde sert ifadelerle konuşan Paul, hükümetin kapatılmasını istemediğini ancak savunma harcamalarının Amerika’ya maliyetinin çok büyük olduğunu belirtti ve anlaşmada değişikliğe gidilmesini istedi. “Kontrol dışı para harcandığını” savunan Paul, “Gece yarısı basılmış kimsenin okumadığı, hiçbir şeyi reforma tabi tutmayacak, zararı devam ettirecek 700 sayfalık bir fatura var” diye konuştu.

Oturum hükümeti sabah açabilmek için gece boyu devam ediyor

Senato oylamasında gerekli çoğunluk için kritik oya sahip isimlerden biri olan Paul’un bu konuşmasından kısa süre sonra Senato geçici bütçenin süresinin dolmasına yaklaşık bir saat kala gece yarısına kadar ara verdi. Bu da hükümetin teknik olarak kapanacağı anlamına geliyordu.

Senato’daki liderlerin oylamasına sunulan bütçe planı önümüzdeki iki yıl için askeri ve sosyal programlara milyarlarca dolarlık bütçe sağlanmasını ve federal borçlanma limitini yükseltilmesini öngörüyor.

Tasarı uyarınca şu anki mali yıl içinde askeri harcamaların 80 milyar dolar, önümüzdeki yıl ise 85 milyar dolar arttırılması, savunma amaçlı olmayan harcamalarınsa bu yıl 63, gelecek yıl ise 68 milyar dolar artması öngörülüyor.

Demokratların ‘göçmenlik’ itirazı

Demokrat Partili siyasetçiler, özellikle DACA programının kaldırılmasıyla sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Amerika’ya çocuk yaşta getirilmiş yasa dışı göçmenlerin durumuna bir çözüm getirmediği gerekçesiyle plana itiraz ediyordu.

Temsilciler Meclisi azınlık lideri Nancy Pelosy, Cumhuriyetçi liderler genç göçmenleri koruyacak bir yasa sözünü vermedikleri sürece bütçe planını onaylamayacağını söylemişti.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat azınlık lideri Nancy Pelosi, Çarşamba günü Kongre’de yaptığı 8 saat 7 dakikalık maraton konuşmayla yeni bir göç tasarısının Meclis’e getirilmesi için Cumhuriyetçileri ikna etmeye çalışmıştı.

Ocak ayında üç gün süreyle kapanan hükümetin yeniden açılmasında Cumhuriyetçi Parti Kentucky Senatörü ve çoğunluk grup liderinin çabaları etkili olmuştu.

McConnell, geçen ay Senato’da yaptığı konuşmada hükümetin yeniden açılmasını sağlayacak yeni bütçenin süresi 8 Şubat’ta doluncaya kadar DACA göçmenleri için çözüm bulunamazsa, yeni bir yasal düzenleme için harekete geçme sözü vermişti.

Amerika’da federal hükümetin kapanması, acil ve bazı temel hizmetler dışında çalışan tüm hükümet çalışanlarının zorunlu olarak izne ayrılması anlamına geliyor. Çalışanlara bu süre zarfında ücretleri ödenmiyor. Hükümet bütçe üzerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle 20 Ocak tarihinde üç gün boyunca kapanmıştı.
Anlaşmanın Cuma günü Kongre’deki oylama sonucu onaylanması durumunda hükümetin Eylül ayına kadar işlemesini sağlayacak uzun vadeli harcama paketinin önümüzdeki haftalar içinde hazırlanması gerekiy

35 Comments