ABD’den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

U.S. Secretary of State Kerry speaks about the Ukraine crisis after his meetings with other foreign ministers in ParisABD Dışişleri Bakanı John Keryy 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.
John Kerry mesajında, “ABD Başkanı Barack Obama ve ABD halkı adına, 29 Ekim’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92. yıl dönümünü kutlayan Türk halkına tebriklerimi sunuyorum.

 
Ülkelerimiz, tüm insanlık için daha barışçıl ve refah dolu bir gelecek vizyonunu uzun bir süredir paylaşıyor.. NATO müttefikiolanT ürkiye ve ABD , bölgesel ve küresel tehditlere karşı savunmada omuz omuza durmuşlardır. Bugün, IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyon’a Türkiye’nin aktif katılımınından büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’nin; Suriye, Irak, Afganistan ve diğer bölgelerdeki şiddet ortamından kaçan iki milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaparak gösterdiği c misavirberverlik için teşekkür ediyotuz.

 

Söz konusu ciddi zorluklarla mücadelede gösterdiğimiz yakın işbirliğimizidevam ettireceğiz. Ankara’da gerçekleşen korkunç saldırının ardından acınızı paylaşıyor, Türkiye’nin yanında olduğumuzun altını çiziyoruz. Ortak terör tehdidiyle mücadelede beraber çalışmayı sürdüreceğiz. Ticaret ve turizm alanlarındaki fırsatların yanı sıra, üniversitelerimiz arasındaki değişim fırsatlarını geliştirmeyi de kapsayan ve giderek daha fazla canlılık gösteren ikili ilişkilerimiz, güvenlik işbirliğinin ötesindedir.

 

ABD’liler, artık Türkiye’yi kültür mirası ve sanatta zengin bir ülke olarak tanımaktadırlar. Bu özel gününüzü kutlarken, Türk ve ABD halkları arasındaki dostluğun  sonsuza dek devam edecektir.”  Şeklinde sözlerini noktaladı.

 
İşte ABD Dışişleri Bakanı John Keryy’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlayan o mesajın orjinal metni:

 

kkkkk

 

3 Comments