ABD’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Jet Yanıt

ABD’de geçen salı Chapel Hill kasabasında üç Müslüman genç öldürülmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan olayın ardından Obama ve ABD’li yetkilileri sessiz kalmakla suçlamıştı. Obama cinayetlerden 72 saat sonra açıklama yaparken ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, “Erdoğan’ın eleştirilerini kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

us-department-state-spokesperson-jen-psaki
Psaki, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru üzerine, “Dualarımız ve düşüncelerimiz kurbanların aileleri ve dostları ile birlikte. Chapel Hill toplumunun acılı ailelere gösterdiği destek bizi derinden etkiledi. Olay elbette ki araştırılıyor. Ancak, hiç kimse Bakan Kerry’nin, bu binada çalışanların, insan olarak, kayıplar ve aileleri için neler hissettiklerini sorgulamamalı” dedi.
Psaki, “Erdoğan’ın sözlerine ne diyeceksiniz” sorusuna da, “Az önce söylediklerimi” yanıtı verdi. Psaki, “Yani Erdoğan’ın eleştirilerini kabul etmiyor musunuz” sorusunu “Doğru” diye yanıtladı.

 

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama, olaydan 72 saat sonra yazılı açıklama yaptı, üç Müslüman gencin öldürülmesini ‘vahşi ve zalimce” olarak niteledi.

 

 

7 Comments