ABD’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Yanıt

John KirbyABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü , Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dün Antalya’da yaptığı açıklama ilgili konuştu. Bir gazetecinin Çavuşoğlu’nun çıklamasıyla ilgi ne düşündüğünü  sorması üzerine

Kirby, “Türkiye’yle güçlü bir ilişkimiz var. IŞİD sınırlarındaki bir tehlike ve onlar için gerçek bir problem. Verdikleri mücadeleden dolayı memnunuz” yorumunu yaptı.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Antalya’da yaptığı konuşmada, PYD’nin amacının Suriye’de daha fazla toprak alarak Suriye’yi bölmek olduğunu belirtip, şöyle demişti: “Biz kendilerine (ABD) bu uyarıları da yaptık. Oysa güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var ama maalesef hem Rusya hem de ABD bir terör örgütünü ortak görüyorlar ve destek veriyorlar. Bizim de zaten tepkimiz bunaydı.”
Lavrov’un sözleri

Ayrıca toplantıda Kirby’e Rusya Dışişleri Bakanı’nın “Türkiye askerlerini Irak’tan çekmeli” şeklindeki sözleri yöneltildi. Buna karşılık ise Kirby, “Biz bu sorunun Türkiye ve Irak arasında halledilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

9 Comments