ABD’den Güvenli Bölge ve PYD Açıklaması: Çok Dikkatliyiz”

aaaaABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye ve ABD arasında “güvenli bölge” yönünde anlaşma sağlandığına dair haberler soruldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye-Suriye sınırında DAEŞ’ten temizlenecek bölgenin “güvenli bölge” olarak ifade edilmesiyle alakalı olarak, “Bu bölgenin nasıl olacağı hakkında, DAEŞ’i bölgenin dışına sürmeye zorlamak dışında, isim koymama ya da tanımlama yapmama noktasında çok dikkatliyiz” dedi.
Toner, günlük basın toplantısında, Türkiye ve ABD arasında “güvenli bölge” yönünde anlaşma sağlandığına dair haberler soruldu.

İki ülke arsında anlaşılan noktanın DAEŞ’e karşı verilen mücadelede Türkiye’nin tesislerinin kullanılması olduğunu belirten Toner, Suriye içinde oluşturulacak bölgeyi adlandırmak istemedi.

Sözcü Toner, “Bu bölgenin nasıl olacağı hakkında, DAEŞ’i bölgenin dışına sürmeye zorlamak dışında, isim koymama ya da tanımlama yapmama noktasında çok dikkatliyiz. Güvenli bölge, DAEŞ’siz bölge gibi tanımlama yapmayacağım” ifadesini kullandı.

İki ülke arasında “güvenli bölge” diye bir anlaşmanın imzalanmadığının altını çizen Toner şunları kaydetti:

“Türkiye, ABD’ye tesislerini kullanma hakkı vererek ABD’nin DAEŞ’e karşı hava saldırılarını arttırması için genişletilmiş giriş olanağı sağladı. Bu ve diğer podyumlardan şu konuda çok açık olduk ki güvenli bölge diye bir bölge yok, konuştuğumuz şey bu değil. Konuştuğumuz mesele, sürdürülebilir bir çaba DAEŞ’i bölgenin dışına sürmek.”

“Türkiye’nin (Suriye’de PYD’ye) saldırmasına izin verir misiniz?” şeklinde bir soru üzerine Toner, ”Türkiye ile bu konudaki anlayışımız, (saldırmayacakları) yönünde” ifadesini kullandı.
“Sadece YPG, Kürtler değil, orada Türkmenler ve Araplar da var”

“Eğit-Donat programı sonrası DAEŞ’e karşı mücadele etmek için Suriye’de bulunan birliğin bölgede buharlaşıp gitmeleri üzerine YPG’ye daha fazla destek verecek misiniz” şeklinde bir soruya Toner, “Türkiye ile anlaşmaya varmış oluşumuzun sebeplerinden biri de İncirlik Üssü’nü kullanmaktır. Sadece YPG, Kürtler değil, orada Türkmenler ve Araplar da var. Onlar da DAEŞ’e karşı çok etkili oluyorlar. Elbetteki, bölgeyi (DAEŞ’ten) temizlemek için gösterdikleri çabayı destekleyeceğiz” diye konuştu.

“Türkiye’nin kendini onlara karşı savunma hakkı var”

Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı verdiği mücadeleye de değinen Toner, PKK’nın, ABD için de yabancı terörist ülkeler listesinde olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’nin kendini onlara karşı savunma hakkı var. Bu, bölgede DAEŞ’e karşı yürütülen mücadelenin dışında bir durumdur” değerlendirmesinde bulundu.

316 Comments