ABD’den Irak’a 155 Milyon Dolarlık Yardım

rrrrAmerika, çatışmalar yüzünden yerlerinden olan Iraklılar’ın ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmak üzere Bağdat hükümetine 155 milyon dolar ek para yardımında bulunacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın başkenti Bağdat’ı ziyareti sırasındaki Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, acil desteğe ihtiyaç duyan hem Irak içerisindeki hem de bölge genelindeki yerlerinden olmuş ve çatışmalardan etkilenmiş Iraklılar için kullanılmak üzere bu ülkeye 155 milyon dolarlık yeni yardımda bulunacaklarını açıkladığını duyurdu.

Bu yeni yardımla birlikte, Amerika’nın 2014 mali yılının başlangıcından bu yana Irak’a sağladığı insani yardımın toplam değerinin 778 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, Ocak 2014’ten bu yana 3,4 milyonu aşkın Iraklı’nın yerlerinden olduğu, BM rakamlarına göre de ülkedeki 33 milyonluk toplam nüfusun 10 milyonunun acil insani yardıma ihtiyaç duyduğu bilgisine yer verildi.

Amerika’nın açıkladığı yeni yardımların, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve diğer ilgili uluslararası örgütler kanalıyla, sığınmacıların barınmaları, korunmaları, su ve hijyen malzemesi, sağlık hizmetleri, gıda ürünleri ve diğer hayati ihtiyaçların karşılanmasına katkıda bulunacağı kaydedildi. Yardımlar ayrıca, çatışmalardan etkilenen çocuklara eğitim ve psikolojik destek sunulmasında kullanılacak. Ülkede şu anda okul çağına gelmiş 1 milyonu aşkın çocuk, yani ülkedeki toplam çocukların yüzde 20’si, okula gidemiyor.

Kerry’nin Bağdat temasları

Dışişleri Bakanı Kerry, Bağdat’ı ziyareti sırasında Irak Başbakanı Haydar el Ebadi, Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi ve Meclis Başkanı Selim El Cuburi’nin yanı sıra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Başbakanı Neçirvan Barzanı ile görüştü.

Kerry temaslarında, Irak’ta giderek derinleşen siyasi krize çözüm bulma çabalarında Başbakan Ebadi’ye ülkesinin desteğini ortaya koydu. Iraklı yetkililere, bu krizin IŞİD’e karşı yürütülen savaşı sekteye uğratmasına izin vermemeleri çağrısında bulunan Kerry, bu mücadelenin başarılı biçimde sürdürülebilmesi için “birlik içinde ve işleyen bir hükümetin” varlığının çok önem taşıdığı mesajını vurguladı.

“IŞİD’in günleri sayılı”

Kerry düzenlediği basın toplantısında IŞİD’le ilgili ve IŞİD’e karşı yürütülen operasyonların geldiği aşamayla ilgili de açıklamalarda bulundu.

İki yıl önce birçok kişinin Bağdat’ın düşmesi ihtimalinden söz ettiğini hatırlatan Kerry, şimdi ise IŞİD’ın saldırılarının durduğunu ve örgütün aylardır hücuma geçmediğini söyledi.

IŞİD’ın aynı şekilde Suriye’de de zayıflatıldığını belirten Kerry, “IŞİD’ın günleri sayılı. Bu savaşta başarılı olacağız. Sahadaki kanıtlar da bunu gösteriyor,” dedi.

Kerry, IŞİD’in Irak’ta elinde bulundurduğu toprakların yüzde 40’ını kaybettiğini, petrol gelirlerinin üçte bir oranında düştüğünü bildirirken, Musul’un geri alınması gibi hala yapılması gereken önemli işlerin bulunduğuna da dikkati çekti.

Kerry, Musul’u geri almaya yönelik asıl operasyonun ne zaman başlayacağına dair bir takvim vermezken, Irak hükümetinden yeni Amerikan askerleri gönderilmesi talebi gelmediğini de söyledi.

VOA

7 Comments