ABD’den Son Nokta: “Tampon Bölgeyi Şu An Düşünmüyoruz”

Jen+Psaki+John+Kerry+Holds+Bilateral+Meeting+7cciLgavekclABD Dışişleri Bakanlığı tampon bölge fikrinin ele alındığını ancak henüz bunu uygulamayı henüz düşünmediklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin “Tampon bölge ele alınmayı hak ediyor.” açıklamasının hemen ardından Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin “Askeri seçenek olarak masada değil” ifadesini kullanması Dışişleri Bakanlığı basın brifinginde Jen Psaki’ye de  soruldu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, tampon bölgenin Türkiye ve bazı ülkelerin gündeme getirdiği bir öneri olduğunu ve geçmişte bunu kendileri ile görüştüklerini ifade etti.

Bu görüşmelerin halen sürdüğünü dile getiren Psaki, General John Allen ve Büyükelçi Brett McGurk perşembe ve cuma günü orada olacağını ve Dışişleri Bakanı John Kerry de ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu ile son iki günde görüşmeler yaptığını hatırlattı.

Tampon bölge fikrinin görüşülmeye devam edeceğini kaydeden Psaki, “Bu konuda (tampon bölge) herhangi bir uygulamayı şu an için düşünmüyoruz. Ancak bu oraki farklı ülkelerden gelen fikir ve önerileri içeren çeşitli seçeneklerin ele alınacağı görüşmelere devam etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.” şeklinde konuştu.

5 Comments