ABD Mahkeme Kararına Rağmen IRA Militanlarını İngiltere’ye İade Etti Gülen’i de Edebilir

karahanHülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Türkiye’den resmi bir heyet bu hafta ABD’nin Başkenti Washington’a gitti, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya milletvekili Taha Özhan, başkanlığındaki TBMM karma heyeti, Fethullah Gülen’in faaliyetleri ve darbe girişimi ile sonrasında yaşanan gelişmeleri Amerikalı muhataplarıyla paylaşmak üzere geldikleri başkent Washington’daki temaslarını sürdürüyor.

 
Taha Özhan’ın yanısıra , Karma heyet, AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Mahir Ünal, CHP İstanbul milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ve MHP Erzurum milletvekili Kamil Aydın’dan oluşuyor. Türkiye’den giden resmi heyet ziyaretin Washington ayağında Adalet, İç Güvenlik, Dışişleri ve Savunma Bakanlığı üst düzey yetkilileriyle görüşmeler yapıyor.

 
Taha Özhan, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesinin “zamana yaymamasını” ve bu sürecin “hukuka boğulmamasını” umduklarını söyledi. Özhan, sürecin uzaması halinde Türk-Amerikan ilişkilerinin zarar göreceği uyarısında bulundu.
Peki mahkemeye rağmen ABD, Fethullah Güllen’ i iade edebilir mi? Bu çok kritik sorunun cevabı, önemli ABD’li bir hukukçudan geldi. Prof. John Parry,  Gülen’in iade edilmesi tamamen “diplomatik bakış açısı”na bağlı diyor.

 

Jonh Pary, “Her şey mahkeme kararlarına bağlıymış gibi bir algı yaratılmaya çalışıyor, ama aslında kontrol daha çok hükümetin elinde  ve diplomatik çıkarlarla ilgili” Diyor. Perry, iade işlemleri ABD için aslında rutin bir olay, daha çok uyuşturucuyla ilgili suçlar için sıkça kullanılıyor ve  bununla ilgili binlece kişi,  ABD’ye iade ediliyor yada ABD başka ülkelere iade işlemi gerçekleştiriyor, bu sıradan bir olay”.

 
Frof.Jonh Perry,  söz konusu yüksek profilli kişiler olduğunda ise Fethullah Gülen olayında olduğu gibi, durumun o zaman değişebildiğini, benzer bir konun 1970 – 80’li yıllarda ABD ile  İngiltere arasında yaşandığını belirtiyor.

 
Prof. Jonh Perry, “ 1970- 1880 yılları arasında, İngiltere bir bombalama olayının failleri olarak İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) militanlarının iadesi için ABD’ resmi başvuruda bulundu. Amerika, mahkemenin blok koymasına rağmen İrlanda Kurtuluş Ordusu( IRA) şüphelilerini İngiltere’ye iade etti.

 

 

Profesör Perry, ABD hükümetinin iade işini yavaştan da alabileceğini, yavaştan almalarının da çok zor bir şey olmadığını, zaten dışişleri bakanlığı, Türkiye’ye “İade işlemi zaman alacak dedi”diye de özlerine ekliyor.

 

 

Hülya karahan

istanbulpost.com.tr

 

10 Comments