ABD’li Siyasi Liderler İran’a Güvenmiyor

 

U.S. Senator John McCain gestures as he arrives to address the third session of the Republican National Convention in Tampaİran ile dünya güçleri arasında görüşmeler yeniden başlamasından sonra  bazı Amerikalı siyasi liderler çıkacak sonuçlar konusunda kaygılı olduklarını her fırsatta dile getiriyor.

Amerika’nın eski Bahreyn Büyükelçisi Adam Ereli: “Amerika’da sorulan soru şu: ‘Hiç anlaşma olmaması kötü bir anlaşmadan daha mı iyi olur?’ Bu nedenle Kongre üyeleri ve başkalarının ’ acele etme, oyuna gelme’ dediğini görüyorsunuz.”

Kongre’deki Cumhuriyetçiler Obama Yönetimi’ni İranlılar’a uranyum zenginleştirmeye devam etme izni vermekle suçluyor.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain de ise İran güvenmediğini şu cümlelerle dile getirdi: “İranlılar bizi sürekli aldattı. Buna izin vermek Arap müttefiklerimiz ve İsrail’in gözünde bu anlaşmanın korkunç sonuçlarından biri olacak. Bu kötü bir anlaşma.”

İranla yapılacak anlaşma konusunda Basra Körfezi’ndeki Arap ülkeleri  de İsrail gibi kaygılı.

Ortadoğu uzmanı eski büyükelçi Adam Ereli bölgedeki ülkelerin iran korkusu konusuna şu cümlelerle açıklık getirdi: “İran ile savaşmak istemiyoruz. Nükleer program ise savaşa yol açabilir. Kesin olan birşey varsa bölgedeki herkes İran’ın nükleer silah sahibi olmasından korkuyor.”

Amerika ve diğer ülkeler İran’ı nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçluyor. İran ise nükleer programının barışcı olduğunda ısrar ediyor.  Üç gün sürmesi beklenen bu turdan nasıl bir sonuç çıkacağını kestirmek zor.

 

11 Comments