“ABD’nin PKK Operasyonu Yapmasına izin Vermedim”

fft99_mf3357833Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 2006 yılında ABD’nin PKK’ye karşı bir operasyon yapmak istediğini, ancak kendisinin buna izin vermediğini iddia etti.

Rudaw” adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri ve Irak Bölgesel Kürt yönetiminin Başkanı Mesut Barzani, Erbil’de partisinin yöneticileri ile bir araya gelerek, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler’in yaşadığı Rojava sınırındaki gelişmeler, Irak’ta yapılacak genel seçimler ve Irak Kürt bölgesi yönetimine Rojava üzerinden PKK’nin yaptığı eleştiriler ile ilgili konuştu.

Barzani toplantıda, 2006 yılında ABD Başkanı George Bush döneminde bir üst düzey ABD yetkilisinin ABD Bağdat Büyükelçisinin haberi olmadan PKK’ya karşı operasyon düzenlemek istediklerini kendisine ilettiğini ancak, bunu kabul etmediklerini öne sürerek, “PKK her konuda bizi eleştiriyor ama bunu göz ardı ediyor” dedi.

Barzani, Rojava sınırında kazdıkları hendekler ile ilgili eleştiriler üzerine ise, bu bunların bölgesel Kürt yönetiminin güvenliğini sağlamak için kazıldığını, Rojava ile ilgili yasal sınırın açık olduğunu ve gidiş gelişlerin devam ettiğini savundu.

Barzani, geçen yıl yapılması planlanan ancak, sürekli ertelenen Kürt Ulusal Kongresi için ise, PKK’nin kongre delege sayısının yarısını istediğini belirterek, “Kongrenin iki başkanının olmasını istediler. Bunu kabul etmemiz söz konusu değildir. Kendi yaklaşımlarını üzerimize dayatmalarını kabul etmemiz söz konusu değildir. Eğer bu tavırları olmasaydı geçen yıl bu kongreye yapacaktık” diye konuştu.

4 Comments