ABD’nin Terör Raporu: “Türkiye Transit Ülke”

imagesABD Dışişleri Bakanlığı 2013 Terör Raporu’nu açıkladı. El Kaide’nin hala tehdit oluşturduğuna vurgu yapılan raporda, Türkiye ile iligili tespitler ve eleştiriler de var.
ABD Dışişleri Bakanlığı 2013 Terör Raporu’nda, Türkiye terörle mücadelede ABD’nin uzun süredir işbirliği yaptığı bir “ortak” olarak tanımlandı.

Raropda, Suriye’deki savaş ve bu ülkede faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı örgütler nedeniyle Türkiye’nin yeni terör tehdidine maruz kaldığı belirtildi.

Raporda yabancı militanların Suriye’de savaşmak için Türkiye’yi transit ülke olarak kullandıklarına dikkat çekildi.
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın raporunda, eylemlerini artıran DHKP-C örgütünün hem ABD hem de Türkiye’nin güvenlik çıkarlarına tehdit oluşturduğu vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı raporunda, Türkiye’ye yönelik eleştiriler de var. Türkiye’de yürürlükte olan terörle mücadele yasasının daha çok PKK gibi iç tehditlere odaklandığı, uluslararası terörle mücadelede ise zayıf kalındığı ifade edildi.

Binlerce kişinin hala muğlak bir terörle mücadele yasası kapsamında gözaltında tutulması ve soruşturmaya hedef olması yüzünden Türkiye’ye eleştiri yapıldı.

Ayrıca Türkiye’nin terör finansmanıyla mücadelede daha fazla çaba göstermesi gerektiğine de işaret edildi.

Raporda, El Kaide’nin ABD ve müttefiklerine ciddi bir tehdit oluşturmaya devam ettiği de kaydedildi.

812 Comments