ABD’nin Yeni Türkiye Büyükelçisine Senato’dan Onay!

abd-li-senatorler-ricciardone-nin-halefine-mani-cikaracakObama yönetimi tarafından Türkiye büyükelçisi olarak aday gösterilen John R. Bass, Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından diğer 12 büyükelçi adayı ile birlikte dün gece onaylandı.

İsimler böylelikle Senato Genel Kurulu’na gönderilmiş oldu.

Daha önce Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz, ABD Havacılık İdaresi (FAA)’in İsrail’e uyguladığı iki günlük uçuş yasağıyla ilgili olarak tüm büyükelçilik atamalarına engel olacağını açıklamıştı. Cruz dün federal yetkililerle görüştükten sonra kararını değiştirdiğini ve atamalara izin vereceğini belirtti. Böylelikle atamaların Senato Genel Kurulu’na geldikten sonra engellenmesi için açıktan bir engel kalmadı.

Senato’nun Ağustos’ta gireceği tatil öncesi aralarında John R. Bass’in de olduğu büyükelçi adaylarını onaylayıp onaylamayacağı henüz bilinmiyor.

AP’ye konuşan kimi Kongre kaynakları Senato tatile girmeden önce aralarında Rusya büyükelçisinin de olduğu kimi isimlerin onaylanabileceğini belirtti.

Bir ismin Senato’dan onay alması için genel kurumda çoğunluk oyunu alması gerekiyor. Eğer isme karşı bir muhalefet varsa, toplamda 60 oyun büyükelçi adayının lehinde olması lazım.

Obama tatil sırasında doğrudan atama yapabilir

ABD anayasasına göre Senato’nun tatilde olduğu sırada doğan boşluk nedeniyle Obama daha sonra Senato’dan onay alınması şartıyla büyükelçi ataması yapabiliyor. Obama’nın bu durumda bu gücünü kullanmayıp kullanmayacağı merak konusu.

Daha önce ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de Senato tatildeyken Başkanlık kararı ile atanmıştı.

2 Comments