“ABD’yi Yok Edebilecek Tek Ülke Rusya”

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı General gg, ABD’nin ‘bir numaralı’ düşmanının Rusya olduğunu söyledi.

Vatan gazetesinin haberine göre, Ukrayna ziyaretinden döner dönmez Washington’da düzenlenen bir savunma konferansına katılan General Mark Milley’nin hedefinde yine Rusya vardı. Saldırganlıkla suçladığı Rusya’yı ‘ABD için en büyük tehdit’ olarak nitelendiren Milley, nükleer gücüyle ABD’yi yok edebilecek tek ülkenin Rusya olduğunu da yineledi.

Milley, “ABD’yi yok edebilecek nükleer kapasiteye sahip tek ülke olması, Rusya’yı varlığımız için bir tehdit konumuna getiriyor” ifadesini kullandı. Rusya’yı 2008’den bu yana egemen ülkeleri işgal edip ‘Westphalia düzenini’ bozmakla itham eden ABD’li General, “Son eylemleri, Moskova’nın nükleer silahları kullanmaya istekli olabileceğini gösteriyor” iddiasına bulundu.

General Milley, ‘açıklamalarının Rusya’ya ortak yerine düşman olarak davranılması gerektiği anlamına mı geldiği’ sorusuna ise ‘düşük dozlu’ bir yanıt vermeyi tercih etti: ‘Şu anki politikamız, güç ve denge yaklaşımı öngörüyor. Diplomasi, ikili hesaplamalarından daha incelikli bir iştir.”

Rusya ile bir savaş çıkması durumunda kimin galip geleceği konusunda bir tahmin yürütmek istemediğini de belirten Milley, öte yandan ABD’nin askeri ve savunma kapasitesinin ‘yeterince iyi’ olduğunu vurguladı.

5 Comments