AB’nin Ukrayna Politikası Yanlış!

3113374787 (1)Almanya Ekonomi Bakanı ve Eski Almanya Başbakanı Sigmar Gabriel, AB’nin Ukrayna’ya yönelik politikasının kötü tasarlanmış olduğunu itiraf etti.

Gabriel, “Ukrayna’da Rusya ile AB arasında seçim yapması gerektiği şeklinde bir izlenim ortaya çıkarılması tabii ki akılsızcadır” ifadelerine yer verdi.

Alman Bakan Ukrayna’nın kaos ortamına itilmesinden Rusya’yı sorumlu tuttu ve “Tabii ki AB de hata yaptı, ancak bu Rusya’nın tavrını doğru çıkarmaz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamada Rusya’nın kendisini çatışmaların herhangi bir tarafında görmediğini ve durumu çıkmaza sokan Batı’nın bu davranışlarının sonuçlarının sorumluluğunu Rusya’nın üzerine almayı düşünmediğini belirtti. Ayrıca, sorunların çözüm anahtarının Moskova’da değil, Ukrayna’da olduğunu vurguladı.

Mart ayının başında Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder Avrupa Birliği’nin Ukrayna politikasının başından beri yanlış olduğunu ifade etmişti. Schröder’in görüşlerine göre, Avrupa Komisyonu Ukrayna’ya “veya-veya” sloganı ile ortaklık anlaşması önermesi ile en başından hata yaptı.

9 Comments