Afgan Erkekler Burka Giydi

afgan manAfganistan İnsan Hakları Bağımsız Komisyonu önünde toplanan yaklaşık 30 kişi, Afganistan’da kadına şiddeti kınamak ve “burka giyen kadınların nasıl hissettiğini anlamak” için burka giydiklerini belirtti.

Göstericiler, “Kadınların acısı bizim acımız”, “Şiddetin her şekline hayır”, “Kadınların ne giydiği sizi ilgilendirmiyor, kendi gözlerinizi kapatın” yazılı pankartlar taşıdı.
Protestoya katılan Fayiz Ahmet, “Burka giyen kadınların ne çektiğini anlamak ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü değişik bir şekilde kutlamak için bugün burka giydik. Bu hareketle kadınlara uygulanan şiddette son verilmesini umut ediyoruz” dedi.

Son dönemde ülke genelinde kadınlara yönelik şiddettin artığını ve bu soruna çare bulunması gerektiğini vurgulayan Ahmet, “İlk kez burka giyip yürümeyi tecrübe ettim. Bu çok zor bir şey. Bunun bir çeşit işkence olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Zubeydullah Amini ise burka giydiğinde kendisini “hapiste gibi” hissettiğini dile getirdi ve burka giydiğinde önünü iyi göremediğini, yürürken çok zorlandığını söyledi.
Protestoyu düzenleyenlerden Nakibullah Necefi de kadınların yıllardan beri burka giyerek çektiği acıyı anlamak ve paylaşmak için bugün burka giydiğini ifade ederek, “Kadınlar yıllardan beri zorla burka giyiyor. Bu kadınlara yönelik bir tür şiddet. Buna ve diğer şekillerdeki şiddete son verilmesini istiyorum” ifadesini kullandı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de son dönemde burka giyen kadınların sayısı azaldı ancak ülkenin diğer kentlerinde ve özelikle kırsal bölgelerde kadınların çoğu burka giyiyor. Kadınların burka giymesi ülkenin doğu ve güney bölgelerinde kültürel değer olarak kabul ediliyor. Kuzey ve batı bölgelerde ise burka diğer yerlerdeki kadar yaygın değil.
Kaynak: sputniknews.com

2 Comments