AİHM’den Flaş ‘Sur’ Kararı: Başvuruyu İnceleme Ertelendi.

ahimmAİHM, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının kaldırılması için tedbir konulması istemiyle yapılan başvuruyu incelemeyi erteledi.

Mehmet Karatay isimli şahıs, operasyonların sürdüğü Sur’da, “üç erkek kardeşinin bombalanan bir binanın bodrum katından ayrılamadıklarını” belirterek, Sur’da uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için tedbir konulması istemiyle AİHM’e başvurdu.

Başvurunun incelemesini erteleyen AİHM, Karatay’ın, Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak tedbir talebinde bulunulmasını istedi.

AİHM kararında, yerel mahkemelerin, bu tür acil durumlarla daha fazla ilgilenmeleri, yaşamları gerçekten zarar görme riski altında olan bireylere yönelik telafi imkanı sunulması amacıyla ilgili ulusal, yerel makamlarla doğrudan temas kurmak için gereken yetkiye ve imkana sahip olmaları gerektiği belirtildi.

AİHM, başvuranın erkek kardeşlerinin yaşamlarının ve fiziksel bütünlüklerinin korunması amacıyla gereken önlemlerin alınmasını istedi.

Kararda, taraflardan gelen bilgiler ışığında, söz konusu talebin incelenmeye devam edileceği bildirildi.

Operasyon ve çatışmaların sürdüğü Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı 86’ncı günü geride bıraktı.

İlçede kalanların tahliyesi için valilik, 15.30 – 17.00 saatleri arasında “güvenlik koridoru” açıldığını duyurdu ancak bu süre içinde Sur’dan ayrılan olmadı.

35 Comments