AİHM’den Türkiye’ye “Azadiya Welat” Cezası

aaaaaAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ‘ifade özgürlüğünü ihlal’ ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye ceza verdi.
Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde kalan 13 tutuklunun, cezaevi idaresi tarafından Kürtçe basılan Azadiya Welat gazetesinin kendilerine verilmemesi nedeniyle yaptığı şikayetleri inceleyen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi mahkum etti.

2007 yılında yaşanan olayda, Cezaevi Eğitim Komisyonu gazeteyi inceleyecek personellerinin bulunmaması ve her bir gazete sayısını da tercümana tercüme ettiremeyecek olmalarını gerekçe gösterip, Ceza İnfaz Kanunu’na dayanarak tutuklulara gazete vermeme kararı almıştı.

Bunun üzerine 13 tutuklu AİHM’e başvuruda bulunarak Türkiye’yi şikayet etti. 13 tutuklunun şikayetlerini “Mesut Yurtsever ve diğerleri” olarak birleştirerek değerlendiren AİHM, dün verdiği kararla Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10. maddesinin ihlal edildiği kanaatine vararak Türkiye’yi yasak kararı dolayısıyla mahkum etti.

Kararla birlikte Türkiye her bir tutukluya 300 Avro manevi, 500 Euro da mahkeme gideri karşılığında ödeme yapmasına karar verdi. Türkiye, bu durumda 13 tutukluya toplam 10 bin 400 Avro (yaklaşık 29 bin 120 TL) tazminat ödemek zorunda.

24 Comments