Akıllı Telefonlar Ölecek

Bir gün, çok yakında değil ama yine de düşündüğünüzden daha kısa sürede, akıllı telefonlarında tıpkı  faks makineleri gibi hayatımızdan çıkıp gideceği iddia ediliyor..

“Akıllı telefonun nihai ölümüne zemin hazırlanıyor” üstelik bu iddia  Elon Musk, Microsoft, Facebook, Amazon gibi girişimciler tarafından ortaya atılıyor.

Tabi akıllı telefonlar öldüğünde, işler herkes için gerçekten tuhaf olacak. Sadece bireysel ürünler açısından değil, günlük hayatımızı nasıl yaşadığımızla ilgili olarak her şey çok farklı olacak.

iPhone’u ve devrim niteliğindeki cihazlar, akıllı telefonlar, her yere götürülecek kadar küçük, gittikçe artan sayıda günlük görevi üstlenecek kadar yeterli ve Snapchat gibi uygulamaları yapmak için doğru kamera ve GPS sensörlerini bir araya getirmişler. Uber gibi hayatı kolaylaştıran uygulamalar yer almış.

Ama akıllı telefonu başka bir açıdan düşünün. Masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar, bir fare, klavye ve monitörün bazı kombinasyonlarından oluşuyor. Akıllı telefon her şeyi küçülttü, onu daralttı, sanal ve dokunmatik tabanlı hale getirdi.

Örneğin, Samsung Galaxy S8, piyasaya çıktı. Muhteşe çerçevesiz bir ekran ve kaputun altında gerçek bir güç ile  etkileyici.

Bununla birlikte, Galaxy S8 gibi akıllı telefonlar,  gün, her yeni bir özellik  ve uygulamayla geldi. Mesela  yalnızca sesinizle kontrol etmenizi sağlayacak yeni bir sanal asistan olan Bixby ile birlikte geldi. Ayrıca Facebook’un Oculus ile birlikte geliştirilen Gear VR sanal gerçeklik kulaklık yeni bir sürümü ile gelen başka bir ürün.

Amazon Echo, Sony PlayStation VR ve Apple Watch gibi cihazların sınırlı ama önemli bir başarının tadını çıkarmaya devam ettikçe, büyük ve küçük birçok teknoloji şirketi daha fazla kumar oynamayı ve bir sonraki büyük dalga üzerinde daha fazla deney yapıyor.

Orta vadede, bu çeşitli deneysel ve birinci aşama teknolojilerin tümü, tanıdık ama tuhaf bir şeye dönüşmeye başlayacak.

Microsoft, Facebook, Google ve Google destekli Magic Leap, ayrıntılı 3D görüntüleri doğrudan gözünüze yansıtan bağımsız artırılmış gerçeklik kulaklıkları oluşturmak için çalışıyor. Apple’ın bile bunun üzerinde çalıştığı söylentileri var.

Microsoft’dan Alex Kipman  artırılmış gerçekliğin akıllı telefonun, TV’nin ve ekranın dışındaki her şeyin yerini alabileceğini söylüyor. Tüm çağrılarınız, sohbetleriniz, filmleriniz ve oyunlarınız gözünüze ışınlanacak.

Aynı zamanda, Amazon Echo veya Apple’ın kendi AirPod’ları gibi gadget’lar  dünyada giderek daha önemli hale geliyor. Apple’ın Siri’si, Amazon’un Alexa’sı’, Samsung’un Bixby’si ve Microsoft’un Cortana gibi yapay zekâ sistemleri gibi daha akıllıları geliyor.

Diğer bir deyişle, bilgisayarlar, halihazırda duyularınızı ele geçiriyor. Bu biraz korkutucu. Facebook sadece telefonunuzda okuduklarınızı değil, etrafınızdaki dünyada gördüğünüzü kontrol ettiği bir dünyada ne anlama geldiğini düşünün.

Ancak  gerçek hayatın ve teknolojinin daha sorunsuz bir şekilde harmanlandığı bir dünya. En büyük teknoloji şirketleri, gelecekte fiziksel ve dijital dünyanın aynı şey haline gelmesiyle daha az teknolojik dikkat dağıtıcı ve daha fazla denge dünyası anlamına geleceğine söz veriyor.

Elok Musk bu hafta  Neuralink adında yeni bir şirket kurdu. Bu şirketin yapacağı yeni çalışmalarla beyniniz ve sinir sistemi ile bilgisayar arasında sanal bir köprü kurulacak buna da “sinirsel dantel”deniliyor.

Bunun anlamı ise insanın dijital ve fiziksel dünyasının birleşmesi. Yani , insan ve makine birleşip tek olacak. Hala “peki akıllı telefonların yerini ne alacak?”  diyenler için yeterince açık bir cevap olabilir mi bu saydıklarımız?

 

11 Comments

 • Headache pain meds Reply

  14 February 2021 at 18:05

  Thanks for your ideas. One thing I have noticed is that banks and financial institutions know the spending habits of consumers and understand that most people max out their credit cards around the holidays. They wisely take advantage of this fact and start flooding your inbox and snail-mail box with hundreds of 0 APR credit card offers soon after the holiday season ends. Knowing that if you are like 98% of the American public, you’ll jump at the chance to consolidate credit card debt and transfer balances to 0 APR credit cards. aaaaaaa https://headachemedi.com – Headache pain meds

 • buy thyroid drugs Reply

  15 February 2021 at 06:23

  Thanks for your suggestions. One thing I’ve noticed is the fact that banks as well as financial institutions really know the spending routines of consumers as well as understand that many people max away their credit cards around the vacations. They sensibly take advantage of this particular fact and start flooding your own inbox as well as snail-mail box along with hundreds of 0 APR credit card offers right after the holiday season finishes. Knowing that if you’re like 98% of the American public, you’ll leap at the opportunity to consolidate credit debt and transfer balances to 0 annual percentage rates credit cards. ddddcfi https://thyroidmedi.com – buy thyroid drugs

 • stomach meds otc Reply

  16 February 2021 at 17:51

  Thanks for your strategies. One thing really noticed is that often banks plus financial institutions know the dimensions and spending patterns of consumers plus understand that plenty of people max outside their cards around the trips. They correctly take advantage of this real fact and then start flooding a person’s inbox plus snail-mail box by using hundreds of no interest APR credit cards offers shortly when the holiday season closes. Knowing that when you are like 98% in the American general public, you’ll get at the one opportunity to consolidate financial debt and switch balances towards 0 rate credit cards. nnnmloo https://pancreasmedi.com – stomach meds otc

 • Leonora Hattenbach Reply

  17 February 2021 at 08:56

  You saved me so much time greatful I found your site.

 • fake rolex movement Reply

  04 March 2021 at 13:45

  complete post, i love it

 • fake rolex cost Reply

  05 March 2021 at 00:28

  complete content, i love it

 • fake rolex 5513 case Reply

  05 March 2021 at 09:08

  perfect content, i like it

 • rolex replica ch eap Reply

  05 March 2021 at 16:35

  best suited article, i love it

 • wish a fake rolex Reply

  06 March 2021 at 00:45

  excellent article, i love it

 • replica is Reply

  06 March 2021 at 16:17

  greatest content, i love it

 • Lakisha Novielli Reply

  08 March 2021 at 20:23

  immaculate post, i love it

Leave a Comment