Alman Anayasası “Peçe”nin Yasaklanmasına İzin Vermiyor

peçeBaşbakan Merkel’in partisi CDU, özellikle Afgan ve Suudi Arabistan kökenli kadınların giydiği burkanın yasaklanmasını isterken hukukçular Alman anayasasının buna izin vermediği görüşünde.
Kadınların, peçeli çarşaf veya burka ile yüzlerini tamamen örterek sokağa çıkmaları Fransa, Belçika ve İsviçre’de yasaklamış durumda. Şimdi de Almanya burka yasağını tartışmaya başladı.

Hıristiyan Demokrat Birlik CDU’nun Parti Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner, her taraftan kapalı, giyen kadının önünü görmesi için sadece yüz kısmı kafesli olan burkanın yasaklanması istedi.

Başbakan Angela Merkel’e yakınlığı ile bilinen Klöckner, özellikle Afgan ve Suudi Arabistan kökenli kadınların giydiği burkanın kadının değerini düşürdüğünü söyleyerek, bu giyim tarzının dini çeşitlilikle ilgisi olmadığını aksine yüzleri tamamen veya kimlikleri tanınamayacak şekilde örterek ‘aşağılayıcı bir kadın resmi’ oluşturduğunu öne sürdü.

Klöckner kadın ve erkeğin anayasada eşit değerde olduğunu belirterek, Alman toplumunda, bireylerin birbirlerinin yüzlerine açıkça bakabilmesi gerektiğini söyledi.

CDU Federal Meclis milletvekili Jens Spahn da Klöckner’in yasak isteğine destek vererek,‘Burka kabul edilebilir gibi değil. Kadınların kamuya açık yerlerde tamamen kapanmasının yasaklanması taraftarıyım’ dedi.

Almanya’da burka giyen kadınların sayısı konusunda kesin bir bilgi yok, ancak çeşitli uzmanlar bu sayının Fransa’ya kıyasla çok daha düşük olduğu görüşünde. Fransa’da burka yasağı tartışmalarının gündeme geldiği geçen yıllarda da Hristiyan Birlik Partileri’nden benzer bir yasağa yönelik talepler dillendirilmişti.

Ancak hukuk ve anayasa uzmanları burka yasağının Alman Anayasası’nın belirlediği maddeler uyarınca mümkün olmadığı görüşünde.

Fransa’daki uygulamaya göre kadınların yüzlerini tamamen örterek kamusal alanda dolaşmaları ve kamudan hizmet almaları yasak. Kamusal alana sokak da dâhil.

Alman Anayasası’ndaki ilgili kanunlara göre ise din ve inanç özgürlüğü kapsamında yüz ve bedenin tamamını örten giysilerin de kabul görmesi gerekiyor ve devletin bu tarz giysileri yasaklama hakkı yok. Almanya’daki Müslüman örgütlerin temsilcileri ülkede burkanın yasaklanması tartışmalarının gereksiz olduğu görüşünde.

NitekimAlmanya Müslümanlar Merkez Konseyi Genel Sekreteri Aiman Mazyek ‘Almanya’daki Müslüman toplum içerisinde burkanın önemli rolü olmadığını’ kaydederek, ‘Burka giymenin farz sayılmadığını’ da açıklamıştı.

Alman-Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Bahattin Kaya da Almanya’daki dini çeşitliliğe atıfta bulunarak, burka ile ilgili tartışmaların sanki ülkede yaşayan tüm Müslüman kadınlar için geçerliymiş gibi genelleştirilerek Almanya’ya taşınmasını eleştiriyor.

23 Comments