Alman Başbakan Merkel’dan Erdoğan’a Çağrı!

Turkish+Prime+Minister+Erdogan+Visits+Germany+mjf6DYfPLx9lAlmanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a Köln ziyareti sırasında itidalli olma çağrısında bulundu.

Passauer Neue Presse’ye demeç veren Merkel, Erdoğan’ın daha önceki yıllarda Köln ve Berlin ziyaretleri örnek olmak üzere birçok kez bunun aksi biçimde davrandığını söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel, “Başbakan Erdoğan’ın cumartesi günü sorumluluk bilinci ve hassasiyetiyle davranacağına eminim” dedi.

 Alman basını da Erdoğan’a sert eleştirdi. Mittelduetsche Zeitung gazetesi yorumda Erdoğan’ın Köln’de konuşmasının engellenmesini isteyenlerin gerekçeleri ile ilgili olarak yaptığı yorumda “Erdoğan’ın maden faciasındaki tutumundaki eksik duygusal zekasıyla tam olarak uyuşuyor…” ifadelerini kullandı.

Gazete şunları yazdı: “Burada önemli olan Erdoğan’ın platformunu elinden almak değil. Daha iyisi bu platformu, alttan oymak ve Erdoğan’ın silahını işlevsiz bırakmak. Erdoğan’ın platformunu elinden almak görüşü, Erdoğan’ın yerinin Köln’deki seçim mücadelesi arenası değil facianın yaşandığı Soma olması gerektiğine dayandırılıyor. Biraz hileli formüle edilmiş bir argüman olsa da, Erdoğan’ın maden faciasındaki tutumundaki eksik duygusal zekasıyla tam olarak uyuşuyor…”

 

1 Comment