Alman Fabrikalarında Siparişler Önemli Ölçüde Düştü

Alman fabrikalarında siparişler beklenmedik bir şekilde dördüncü ayın sonunda, Nisan’da düştüğü belirtildi ve önümüzdeki yılın başında ekonomik  yavaşlamanın daha da hızlanabileceği tahmin ediliyor.

Ekonomi Bakanlığına göre  düşüşün , mevsimsel değişim ve enflasyona göre düzeltilmiş% 2.5 oranında gerçekleşerek, Perşembe günü% 0.8’lik bir artış öngörüsüyle kıyaslandı. Bir yıl öncesinden, siparişler 2016’dan bu yana ilk yıllık düşüş olan% 0,1 oranında azaldı.

Euro bölgesinin en büyük ekonomisinde bile devam eden zayıflama, yetkililerin teşvik programlarının geleceğini tartışmayı planladıklarında önümüzdeki hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika toplantısı bu düşüşün gölgesinde yapılacak.

ING’nin ekonomi için “soğuk duş” dediği Alman verileri, avro bölgesinden gelen siparişlerin neredeyse% 10 düştüğünü gösterdi. Sermaye malları ise % 16 oranında düşüş yaşadı..”

Ekonomi Bakanlığı kötü haberlerini önemsemeyerek  ve fabrikalardaki sipariş birikiminin “çok yüksek” olduğunu belirtti. Ayrıca küresel belirsizliğin siparişleri ne kadar etkilediğinin açık olmadığını da belirtti.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Belirsizliklerde özellikle dış çevrenin ne ölçüde rol oynadığını değerlendirmek zor.” Dedi.

Geçtiğimiz on yıldaki en güçlü ekonomik büyümeden sonra, döviz bloğu ABD ile yükselen bir ticaret savaşı ve İtalya’da son zamanlarda yaşanan tahvil piyasalarını sarsan son siyasi kargaşa karşısında güven kaybının yaşandığı belirtiliyor.

IHS Markit’in özel sektör faaliyetlerinin göstergesi Mayıs ayında düştü ve Sentix’in yatırımcı güveninin bir ölçüsü 2012’den bu yana en zayıf seviyeye geriledi.

4 Comments