Alman Haber Ajansları: ‘Erdoğan Almanya’yı Tehdit’

jjkjAvrupa Parlamentosu’nun, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakerelerin dondurulması çağrısına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetinin sert tepkileri, Berlin ile Ankara arasında gerilimi yükseltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oylama sonucu ile ilgili “Bana bak eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kuru sıkı tehditlerden ne ben anlarım ne de bu millet anlar, bunu da bilesiniz” sözleri Alman haber ajansları tarafından ‘Erdoğan’dan Almanya’ya tehdit’ başlığıyla acil haber olarak geçildi.

Federal Hükümet Sözcüsü Ulrike Demmer de haftalık basın toplantısında, “Tehditler iki tarafa da faydalı olmaz. Eğer sorunlar yaşanıyorsa, bunları birlikte konuşarak ortadan kaldırmamız daha iyi olur” dedi. Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasını‚ ’ortak başarımız’ olarak niteleyen sözcü, anlaşmanın sürmesinin iki tarafında da çıkarına olacağını belirtti.

Türkiye’nin AB yolunda ilerlemesinin Alman hükümeti açısından büyük önem taşıdığını açıkalayan Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in sözcüsü Sawsan Chebli ise, ilişkilerin devamı konusundaki nihai kararın Türkiye’ye ait olduğunu ifade etti.

 

17 Comments