Alman Liderler Müslümanlarla Kol Kola Yürüdü

1013434851Almanya’da yaşayan, aralarında Türklerin de olduğu Müslümanlar, Fransa’daki saldırıları kınamak ve yükselen İslam karşıtlığına karşı Berlin’de bir miting düzenledi. Başbakan Merkel, Cumhurbaşkanı Gauck ve bazı bakanlar da mitinge katıldı.

Berlin’deki mitingi Almanya Türk Toplumu (TGB) ve Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) tarafından düzenlendi. “Birlik içinde, tavır alıyoruz” sloganıyla düzenlenen miting, Berlin’in tarihi Brandenburg Kapısı önündeki Paris Meydanı’nda gerçekleştirildi. Alman polisine göre mitinge katılanların sayısı 10 bini buldu. Mitinge Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel ile bazı bakanlar da katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan mitingde konuşan Alman İslam Konseyi Başkanı Aiman Mayzek, Fransa’daki saldırıları kınadı ‘Ben Charlie’yim’ dedi. Mazyek “İnancımızın başkaları tatafından suistimal edilmesine ve içinde yaşadığımız toplumun aşırı sağcılarca zehirlenmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi. Mazyek Fransa’da hayatını kaybeden Müslüman polisi de anıp ‘Ben Ahmed’im’ ifadesini de kullandı. Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, konuşmasına “Demokrasi ve özgürlüğün dostları, hoşgeldiniz.
Dayanışma için buradayız” diyerek başladı. Eski Doğu Alman kökenli rahip olan Gauck, göçmenlerin gelişiyle Almanya’nın daha farklı kültürlere sahip olduğunu belirtip, “Bu çeşitlilik ülkemizi daha güçlü, daha enteresan ve sempatik kılıyor” dedi. Almanya’da camilere saldırılar olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı, “Camileri korumak sadece Müslümanların değil hepimizin görevi” çağrısını yaptı. Fransa’daki saldırılara da değinirken, “Bizi dağıtmak istediler ama bizi daha da çok birleştirdiler” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gauck, Alman İslam Konseyi Başkanı Aiman Mazyek, Başbakan Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel kolkola girerek birlik mesajı verdi.

64 Comments