Alman Mahkemesi Erdoğan Şiiri İçin Kararı Verdi

aaaaAlman mizahçı Jan Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan için yazdığı şiirin “Akılsız bir çuval, korkak ve tutuk” sözleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilirken, bir bölümüne de sansür geldi.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, hakaret iddiasıyla dava açtığı Alman mizahçı Jan Böhmermann için bugün ilk karar çıktı. Hamburg Eyalet Mahkemesi şiiri prensipte mizah olarak değerlendirdi, ancak şiirin büyük bölümünü yasakladı.

Alman kamu televizyonu ZDF’de yayınlanan Neo Magazin Royal adlı programda okuduğu şiirle Böhmermann, Erdoğan’ı hedef almıştı.

Mahkeme şiirin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifade özgürlüğü tutumuyla ilgili bölümlerini ve politikasına karşı eleştirileri yasalara uygun buldu. Şiirdeki “Akılsız bir çuval, korkak ve tutuk” sözleri de yasalara uygun olarak değerlendirdi.
Öte yandan şiirin bir bölümü için de yasak çıktı. Mahkemenin tedbir kararının, şiirin büyük kısmıyla, özellikle de cinsel içerikli bölümleriyle ilgili olduğu kaydedildi.

Erdoğan’ın avukatı Hubertus von Sprenger, “Karardan memnunum” dedi. Böhmermann’ın avukatı Christian Schertz ise mahkemenin kararını “yanlış” diye niteledi ve bunun sansür anlamına geldiğini, sanat özgürlüğüne aykırı olduğunu söyledi.

Avukat Schertz, itiraz yollarını araştırdıklarını, gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini belirtti.

4 Comments