Almanya Cumhurbaşkanı: Nazilerden Sovyetler Birliği sayesinde kurtulduk

gaukAlmanya Cumhurbaşkanı Gauck, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin yenilgiye uğratılmasında Sovyetler Birliği’nin katkısının yadsınamayacağını dile getirdi. Sovyet askerlerine minnet borçlu olduklarını belirten Gauck, Nazilerin verdiği zarar nedeniyle Almanya’dan tazminat isteyen Yunanistan’ı da anlayışla karşıladığını söyledi.
Sueddeutsche Zeitung gazetesine röportaj veren Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, “Nazi geçmişimizle yüzleşmek konusunda büyük mesafe katettik ancak hakkını yeterince vermediğimiz kurbanlar da var, örneğin Sovyet savaş esirleri” dedi.

Savaş yıllarında Nazilerin esir aldığı ve yaklaşık yarısı öldürülen 5,5 milyon Sovyet savaş esirinin anılmamasını haksızlık olarak niteleyen Gauck, Sovyet halklarının verdiği mücadelenin unutulduğunu belirterek, bunu adil bulmadığını ifade etti.
Almanya Cumhurbaşkanı, “Yalnızca Sovyetler Birliği tarafından olmasa da, Sovyetler Birliği’nin de sayesinde kurtulduk. Bu nedenle onlara minnet ve saygı borçluyuz” ifadeleriyle de 9 Mayıs’ta Berlin’i Nazi güçlerinden alarak Hitler Almanyası’nın kesin yenilgisini ilan eden Kızılordu askerlerinden övgüyle bahsetti.
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, Nazi işgali sırasında yapılanlar nedeniyle Almanya’dan tazminat talebinde bulunmayı tartışan Yunanlıları da anlayışla karşıladığını söyledi.

Gauck, “Bizimki gibi tarih bilinci olan bir ülkenin, savaş tazminatları konusunda gündeme gelebilecek olasılıkları düşünmesi daha doğru olur” dedi.

233 Comments