Almanya Gazze K.Irak’a Para Yardımında Bulunacak!

euroAlmanya’nın Gazze ve Irak’ın kuzeyine 40 milyon avroluk insani yardımda bulanacağını bildirildi.

 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı Sözcüsü Dr. Veronika Ulbert, yaptığı açıklamada, Almanya’nın Gazze’ye 20 milyon avro yardım yapma kararı aldığını söyledi.

 

Bu yardımla zarar gören ve yıkılan altyapının yeniden imar edilmesine çalışılacağını dile getiren Ulbert,  “Özellikle Gazze’de tümüyle zarar görmüş içme suyu altyapısı ve kanalizasyonun bir an önce yeniden faaliyete geçirilmesine çaba gösterilecek” dedi.

 

Dr. Ulbert, sağlık alanında da projelerin yaşama geçirileceğini, operasyonlar sırasında büyük travma yaşamış olan sivillere psikolojik ve sosyal destek verileceğini vurguladı.

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünden Irak’ın kuzeyine kaçan siviller için de 20 milyon avro ek yardımda bulunacaklarını bildiren Ulbert, yardımların kriz bölgelerinde faaliyet gösteren uluslararası yardım kuruluşları üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını kaydetti.

 

“Bu yardımlar hızlı bir şekilde, bürokrasiye takılmadan, doğrudan yapılacak” diyen Dr Ulbert, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Suriye’den gelen sığınmacı akını karşısında sivillerin ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını belirtti.

 

Veronika Ulbert,  “Yardımlarımızla bölgede özellikle sığınmacılara yönelik altyapının geliştirilmesi, içme suyu temin edilmesi için çaba göstereceğiz. Özellikle çocuk ve gençlerin ihtiyaçlarına eğileceğiz” ifadesini kullandı.

 

Ulbert, Irak’ın kuzeyinde özellikle Dünya Gıda Programı (WFP), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve sivil toplum kuruluşları ile çalışacaklarını kaydetti.

 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller’in Avrupa’ya Birliği üyesi ülkelere çağrıda bulunduğunu hatırlatan Ulbert, Müller’in Irak’ta ve Gazze’de yaşanan insani krizler nedeniyle sivillere daha fazla yardımda bulunmalarını, özel programlarla daha fazla sığınmacı kabul etmelerini istediğini sözlerine ekledi.

3 Comments