‘Almanya, Türkiye’nin Rahatsızlığını Anlamadı’

ndrKuzey Almanya Radyo Televizyon Kuruluşu’nda (NDR) 17 Mart Perşembe günü yayımlanan bir mizah programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hicvedilmesi Türk-Alman ilişkilerinde sorun yaratmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hicveden klip nedeniyle Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı. Geçen salı günü gerçekleşen görüşmede ‘Extra 3′ adlı mizah programındaki şarkının yarattığı ‘rahatsızlık’ dile getirilmiş, Erdmann, Dışişlerinde uzun bir savunma yapmak zorunda kalmıştı.
Klip Ankara’nın ilettiği rahatsızlığa rağmen Almanya’da 30 Mart Çarşamba akşamı yeniden yayınlandı. Diplomatik krize neden olan şarkı “Erdowi, Erdowo, Erdogan” adını taşıyor.

 
Klip, Alman müzisyen Nena’nın 80’lerde hit olan ‘Irgendwie, irgendwo, irgendwann’ adlı şarkısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hicveden sözler yazılarak hazırlanmıştı.

 
‘ALMANYA, TÜRKİYE’NİN RAHATSIZLIĞINI ANLAYAMADI’
Almanya’da günün konusu olan bu durum RS FM’de yayımlanan Burası Türkiye programında da ele alındı.
Almanya’da yaşayan ve bu ülkede uzun yıllardır gazetecilik yapan Baha Güngör, “Almanya’nın bu konuya gülerek baktığını ve şiddet ve hakaret içermeyen mizahi bir klipten neden rahatsızlık duyulduğunu anlayamadığını” söyledi.

 
‘ALMANLAR HER ZAMAN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNURLAR’

 
Güngör, klibin Türkçe altyazılı olarak bir kez daha yayınlandığını belirterek şunları söyledi:
“Almanya mizah konusuna gülümseyerek bakıyor çünkü Almanya’da basın özgürlüğü ya da düşünce özgürlüğü çok geniş boyutlarda ele alınıyor. Alman büyükelçi Erdmann, Can Dündar-Erdem Gül davasını takip ettiği için daha önce Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı. Bu klip için tekrar çağrıldı. Ama düşünce ve basın özgürlüğü konusunda Almanlarla hiçbir şekilde pazarlık etmeniz mümkün değil. Çünkü Almanya Nazi döneminden bugünlere gelmiş ve Hitler’i yaşamış bir ülke. Almanlar şiddete çağrı yoksa basın özgürlüğünü her zaman savunurlar.”

 
‘MERKEL’İ KARA ÇARŞAFLA GÖSTERDİLER’
Alman NDR kanalında yayınlanan Extra 3 programının sunucusu Christian Ehring

Alman programcı: Merkel’i de hicvettik, şikayet almadık
Gazeteci Güngör, Almanya’da yayınlanan programlarda Başbakan Angela Merkel’in çok daha komik şekillerde gösterildiğini anlattı:

 
“Almanlar kendi Başbakanları Merkel’i kara çarşafa bürümüş şekilde bile gösterdiler. Ya da İspanya’da çıplak poz vermiş gibi gösterdiler. Almanlar kendi Başbakanlarına bile bunları yaptıktan sonra bu klibi görüp gülüp geçmek gerekirken Türkiye’nin gündeme yerleşti. Bir anda Türkiye konuşulmaya başlandı. Program ilk yayınlandığı zaman hiç kimse seyretmemişti, Ankara konuyu gündeme getirince klibi Almanya’da izlemeyen kalmadı. Programın videosunu internetten izleyenlerin sayısı 3 milyonu geçti.”

sputniknews.com

 

2 Comments