Almanyada’dan Türkiye’ye Rusya Tepkisi

388262_Putin-ErdoganAlmanya’da hükümet ortakları arasında yer alan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nden (CSU) Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşmaya tepki gösterdi.

 
CSU Dış Politika Sözcüsü Florian Hahn, Alman N-TV kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasında varılan ve gaz satışını genişleten anlaşmayı ’Bir NATO ülkesinin Rusya’ya verdiği yanlış işaret’ olarak nitelendirdi. Söscü”Türkiye NATO üyesi olduğu gerçeğine uygun tavır sergilemeli ve NATO çıkarlarına uygun davranmalı” dedi.

 
Rusya lideri Vladimir Putin’in taktik geliştirdiğini iddia eden Florian Hahn, Putin’in batıya mesaj vermek için Ankara’yı seçtiğini söyledi. Türkiye’nin kimlerle yakınlaşacağına ve ne tür anlaşma yapacağına kendisinin karar verebileceğini kaydeden Hahn, “Ancak, Türkiye NATO üyesi olduğu gerçeğine uygun tavır sergilemeli ve NATO çıkarlarına uygun davranmalı” dedi.

 

’Türkiye sizce Rusya’ya karşı yaptırımları deliyor mu?’ sorusuna, “Birlik ancak, herkesin beraber hareket etmesiyle daha güçlü olur” yanıtını veren CSU Dış Politika Sözcüsü Florian Hahn, NATO ülkesi bir ülkenin Rusya’ya bu denli yakınlaşmasını doğru bulmadığını söyledi.

 

 

9 Comments