Almanya Kürtlere Silah Gönderiyor!

peshmergaAlman hükümeti İslam Devleti’yle savaşan Iraklı Kürtlere silah yardımı yapacaklarını açıkladı. Yardıma gerekçe olarak İD’nin yarattığı vahşet ve yabancı militanların Avrupa için yaratabileceği tehdit gösterildi.

Almanya Savunma Bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, Kuzey Irakta İslam Devleti (İD) üyesi militanlarla savaşan Peşmerge’ye 4.000 savaşçıdan oluşan bir tugaya yetecek miktarda silah ve mühimmat yollayacaklarını ifade etti.

Gönderilen mühimmatlar arasında tank savar füzeler gibi zırh delici silahlar, binlerce taarruz tüfeği, el bombası, mayın temizleme ekipmanı, gece görüş gözlüğü, sahra mutfağı ve çadır olacak.

Silah yardımının, Almanya’nın çatışma bölgelerine silah göndermeme politikasını ihlal edeceği yönündeki endişelere yanıt veren Angela Merkel, Kuzey Irak’ın İslam Devleti’nin vahşeti nedeniyle bir istisna oluşturduğunu belirtti.

Alman Hükümeti tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Milyonlarca insanın hayatı, Irak’ın ve tüm bölgenin istikrarı’’ gibi gerekçeler öne sürülürken, İslam Devleti saflarında savaşan çok sayıda Avrupalı nedeniyle Almanya ve Avrupa’nın geri kalanının da tehdit altında olduğu iddia edildi.

Son zamanlarda yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Alman halkı Ortadoğu’da yaşanan çatışmalarda yer alınmasına karşı çıkıyor.

ABD’nin son dönemde İslam Devleti’ne karşı uluslar arası bir müdahale için yürüttüğü kampanya sürerken, Almanya’nın Irak Kürtlerine silah yardımı hamlesinin, İslam Devleti’ne daha doğrudan bir müdahaleye yeşil ışık yakıp yapmadığı merak konusu.

2 Comments