Almanya’dan Trump’ın ‘Borcunuz’ Açıklamasına Cevap

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ABD Başkanı Donald Trump’a yanıt vererek, “NATO’ya borcumuz yok” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşmesinden sonra Almanya’nın NATO ve ABD’ye savunma harcamaları için “büyük miktarlarda” borcu olduğunu öne sürmüştü.

İddiayı yanıtlayan Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, “NATO’ya borcumuz yok” derken, ittifakın üye ülkeler için belirlediği yüzde 2’lik savunma harcaması hedefini NATO’ya kısıtlamamak gerektiğini öne sürdü.

Von der Leyen, “savunma harcaması aynı zamanda Birleşmiş Milletler barışgücü misyonlarına, Avrupa misyonlarımıza ve IŞİD terörizmiyle savaşa verdiğimiz katkıya da gidiyor” diye konuştu.

Herkesin yükün eşit paylaşılmasını istediğini savunan Almanya bakanı, bunun sağlanması için “modern güvenlik konsepti” gerektiğini, bunun modern bir NATO’nun yanısıra, “bir Avrupa savunma birliği ve Birleşmiş Milletler’e yatırımı da içerdiğini” söyledi.

Almanya’nın savunma harcamasının 2018’de 1.4 milyar avrodan, 38.5 milyar avroya yükselmesi bekleniyor. Bu rakamın Almanya’nın GSYİH’sinin yüzde 1.26’sını temsil ettiği bildiriliyor.

Merkel, ABD gezisi sırasında “savunma” harcamasının aşamalı olarak yüzde 2’ye getirileceğini söylemişti.

27 Comments