Almanya:Türkiye’den Derhal Çekilmeliyiz

Almanya, İncirlik Üssüne alternatif bulma konusunda yürüttüğü çalışmaları tamamladı. İncirlik için sekiz alternatif belirlendi.İncirlikte konuşlu Alman askerleri ve Tornado keşif uçakları için sekiz alternatif üs belirlendi. Sol Parti tarafından verilen soru önergesine verilen yanıtta, Türk hava üssü İncirlike alternatif arayışları, Ürdün, Kuveyt ve Kıbrıs’ta askeri açıdan uygun alanlar bulunduğunu ortaya koydu ifadeleri yer aldı.

Die Welt gazetesinin bildirdiğine göre, İncirlike alternatif alanların üçü Kuveyt, üçü Ürdün, ikisi ise Kıbrısta bulunuyor. Kıbrıstaki alternatiflerin Akrotiri ve Baf üsleri olduğu belirtiliyor.

Hükümet isteksiz

Hükümetin yanıtında alternatif olarak belirlenen üsler konusunda, bu ülkelerle henüz bir görüşme yapılmadığı bilgisi de yer alıyor. Hükümetin alternatif arayışı konusundaki çalışmasını sadece alternatifleri listelemişler diyerek eleştiren Sol Parti Milletvekili Jan van Aken, henüz bu ülkelerle görüşülmemiş olmasının, hükümetin İncirlik Üssündeki askerleri başka bir yere çekme niyetinde olmadığını gösterdiğini söyledi.

Hükümetin yanıtında, Federal Parlamento Savunma Komisyonu üyelerinin 5 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından, şu ana kadar Alman parlamenterlere yeni bir ziyaret izni verilmediğine dikkat çekiliyor. Altı parlamenterin ziyaret başvurusuna ise, Türkiye tarafından henüz yanıt verilmediği de, Welt gazetesinin haberinde yer alan bilgiler arasında. İncirlik ve Konya üslerine Alman parlamenterlere ziyaret izni verilmemesini de eleştiren Sol Parti Milletvekili Jan van Aken, Alman askerlerin bu nedenle Türkiye’den derhal çekilmesi gerektiğini savundu.

Almanyanın İncirlikte IŞİDe karşı mücadelede uluslararası koalisyona destek vermek amacıyla, Ocak 2016dan bu tarafa 250 civarında askeri ve 6 adet Tornado keşif uçağı bulunuyor.

7 Comments