Altın Fiyatlarını Yunanistan mı Uçurdu?

ceyrekAltın, yeni Yunan hükümeti ve kreditörleri arasındaki ayrılığın kötüleşeceği endişesi ile yükselişi 2. güne taşıyor.

 
Altın, yeni Yunan hükümeti ve kreditörleri arasındaki ayrılığın kötüleşeceği endişesi ve Almanya Şanşölyesi Angela Merkel’in kurtarma paketi koşullarına ilişkin düşük bir uzlaşma sinyali vermesi ile yükselişi 2. güne taşıyor.

Spot altın yüzde 0.6 kadar yükselerek ons başına 1,245.98 dolar oldu ve Singapur saati ile 14:34’te 1,244.35 dolardan işlem gördü. Fiyatlar Pazartesi günü yüzde 0.4 yükseldi ve 16 Ocak2tan bu yana üst üste günlük artış kaydedilmemişti.

Alman liderler, koşulların yerine getirilmemesi halinde Yunanistan’a daha fazla desteğin sağlanmayacağını belirttiler. Bu güç durum Avrupa’nın en çok borçlu bulunan ülkesini bu ay sonunda fonsuz kalma riski ile karşı karşıya getirdi. Yunanistan, isminin açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgiye göre, nakit sıkıntısını uzaklaştırmak için yaklaşık 10 milyar euro (11.3 milyar dolar) tutarında kısa vadeli finansman arayışı içine girecek. Spot altın, iki yıllık kaybın ardından yatırımcıların varlıklarını genişletmesi ile 2015’te yüzde 5 yükseldi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. yayımladığı bir raporda, “Yunanistan’daki politik tansiyon güvenli liman alımlarını canlandırdı. Altın destekli küresel exchange-traded fonlarındaki varlıklar, geçtiğimiz haftaki güçlü yükseliş ile bu yıl hali hazırda yüzde 5 yükseldi” açıklamasında bulundu.

Bloomberg’in derlediği verilere göre altın destekli küresel exchange-traded fonlarındaki (ETF) varlıklar Pazartesi günü 1,678.21 ton ile 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Varlıklar, Ocak ayında Temmuz’dan bu yana ilk kez genişleme gösterdi.

Nisan vadeli altın kontratı yüzde 0.2 değerlenerek Comex’te ons başına 1,244.40 dolardan işlem gördü. Spot gümüş yüzde 0.4 artış ile ons başına 17.0698 dolardan alıcı buldu. Spot paladyum yüzde 0.4 yükselerek ons başına 783.50 dolar olurken, platin ise yüzde 0.5 artış ile ons başına 1,224.38 dolara geldi.

36 Comments