Amerika’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yanıt

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan liderliğindeki koalisyonun Suriye’de terörist grupları desteklediği yönündeki suçlamalarını “gülünç” olarak niteledi.

Toner günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, Amerika’nın terörist örgüt olarak nitelediği PKK’nın Sincar’da olmaması gerektiğini de belirtti.

Erdoğan Amerika liderliğindeki koalisyonu IŞİD de dahil terör örgütlerine destek vermekle suçlamıştı

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne destek vermemekle suçladığı Uluslararası Koalisyon’un buna mukabil IŞİD ve PYD’yi desteklediğini iddia etti.

Türkiye’nin El Bab’ta bulunan IŞİD güçlerini dört bir yandan kuşatmış olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, “Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyorlar. Verdikleri söz farklıydı, şu anda farklı konumdalar. Öyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı şekilde devam ediyoruz. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil. Koalisyon güçlerinin başında söyledikleri şuydu. ‘DEAŞ terör örgütüne karşı bütün mücadelemizde sonuna kadar destek vereceğiz’ diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ’a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne DEAŞ da dahil olmak üzere PYD/YPG bunlara destek veriyorlar. Hepsinin tescilli olarak, resimle, fotoğrafla, video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var” dedi.

 

1 Comment