Anaokulunda ‘terörist olma riski bulunan” Çocuklar Devlete Bildirilecek

fa3f180fa1e352f14e12c99e9e97a81a.jpg_srz_485_475_85_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srzİngiltere’de parlamentoya sunulan bir kanun tasarısında, kreş yetkililerinden, ‘terörist olma riski bulunan’ çocukları bildirilmelerinin istendiği yer aldı. Tasarı, tartışmalara yol açtı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, terör karşıtı yeni yasalar çerçevesinde, kreş yetkililerinden sıra dışı bir istekte bulunmaya hazırlanıyor. Buna göre, kreşlerde çalışanlara “terörist olma riski bulunan” çocukları bildirme zorunluluğu getirilmesi gündemde.

Independent’ta yer alan habere göre, yoğun tepki çeken tasarının öğretmenleri “ajanlara çevireceği” düşünülüyor. Tasarıda, “Üst düzey yöneticilerin, terörist ideolojinin bir parçası olan aşırı uç görüşlere destek de dahil olmak üzere çocukların terörizme çekilmesi riskini değerlendirmesi beklenmektedir. Çalışanlardan terörizme çekilme riski altında olan çocukları teşhis etmeleri ve terörizmi meşrulaştırmakta kullanılan aşırı uç görüşlere karşı çıkmaları istenmektedir” denildi. Tasarıda, Yahudi karşıtı ifadeler kullanan çocukların da bildirilmesi gerektiği belirtildi.

‘BU KANUN İŞLEYEMEZ’

Sıra dışı tasarıya karşı çıkanlar, İçişleri Bakanlığı’nın isteklerinin hayata geçirilemeyeceğini vurguluyor. Tasarının tamamıyla yetkililerin inisiyatifine güvenmesi nedeniyle objektiflikten uzak ve sınırlarının belirsiz olduğu söyleniyor. Telegraph’a konuşan Muhafazakar Parti Milletvekili Davis Davis, “Bunun nasıl uygulanacağını görmek çok zor. Bu işleyemez. Kreş çalışanlarının ne yapmalarının beklendiğini anlamadığımı söylemeliyim. Aşırı uç olduğunu düşündükleri bir görüşü benimseyen bir çocuğu rapor mu etmeliler? Hiç sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, kreşlerin yanı sıra, okullar, üniversiteler, hapishaneler ve hastanelerin de aralarında bulunduğu birçok kurum, geçmesi halinde yeni tasarıdan etkilenebilecek.

3 Comments

 • Meelectronics M6 Sports manuals Reply

  22 January 2021 at 07:02

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/anaokulunda-terorist-olma-riski-bulunan-cocuklar-devlete-bildirilecek/ […]

 • sex selection jelly Reply

  27 February 2021 at 08:32

  … [Trackback]

  […] Here you can find 60302 more Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/anaokulunda-terorist-olma-riski-bulunan-cocuklar-devlete-bildirilecek/ […]

 • 뉴토끼 Reply

  27 February 2021 at 14:11

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/anaokulunda-terorist-olma-riski-bulunan-cocuklar-devlete-bildirilecek/ […]

Leave a Comment