Angela Merkel’in Dinlenmesi Olayını Ben Aydınlatabilirim

edward_snowdenİnterfax ajansının haberine göre, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun eski sistem analisti Edward Snowden, dinleme skandalıyla ilgili Alman federal savcılığının başlattığı soruşturmada ifade verebileceğini söyledi.

İnterfax, Snowden’in, konuyla ilgili olarak “Alman savcıların sorularını yazılı olarak yanıtlayabilirim. Ya da savcılar Rusya’ya gelip ifademe burada başvurabilir” ifadelerini kullandığını duyurdu. “Snowden’in Rusya’dan çıkışının mümkün olmadığını, bu durumda mülteci statüsünü kaybedeceğini’ belirtti.

Haberde, “Almanya ABD’nin müttefikidir. Snowden’in Almanya’ya giriş yapması halinde ABD’ye iadesi gündeme gelebilir” denildi.

Snowden’dan Alman hükümetine mektup

Bu arada Yeşiller partili federal meclis milletvekili ve Alman istihbarat birimlerinin denetlenmesinden sorumlu meclis denetleme komisyonunun üyesi Christian Ströbele perşembe günü Moskova’da Snowden ile görüştü.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmede dinleme skandalıyla ilgili ayrıntıların ele alındığı bildirildi.

Snowden’in kendisiyle Alman hükümetine bir mektup gönderdiğini söyleyen Ströbele görüşmenin ayrıntılarını istihbarat birimlerinin denetlenmesinden sorumlu meclis denetleme komisyonunda anlatacağını bildirdi.

20 Comments