Angelina Jolie Donald Trump’ı Çok Ağır Eleştirdi Türkiye’yi Övdü

Angelina Jolie, Donald Trump‘u  Müslümanlar ve mültecilerle ilgili yaptığı yorumlardan dolayı çok ağır eleştirdi.

Jolie , Trump’un düşüncelerinin Amerika’nın Tamamını temsil etmediğini söyledi. BBC’nin mülteci kriziyle ilgili Londra’daki bir etkinliğine katılan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNCHR) iyi niyet elçisi Angelina Jolie seyircilerin arasıda bulunan konuklardan birinin “Trump’unMuslümanlarla ilgili yorumlarına ne diyorsunuz ?” Sorusu üzerine Jolie gözlerini kapadı, elini başına koyarak: “Bana göre Amerika dünyanın her yerinden gelen insanlar tarafından özgürlük için inşa edilmiş bir ülke, özellikle de inanç özgürlüğü. Bunu söyleyenin ABD başkanı olmaya hazırlanan birinin söylediğini düşünmek gerçekten bana inanılmaz geliyor.” Diye sözlerini sürdürdü.

Angelina Jolie, Avrupa’nın “küresel mülteci sorununun yalnızca küçük bir parçasını oluşturduğunu da” söyledi.

Konuşmasında Türkiye, Pakistan, Lübnan, İran, Etiyopya ve Ürdün’ü öven Jolie, “Biz Batıdakiler ne mülteci krizinin ortasındayız ne de en büyük fedakarlıkları yapan kişileriz” diye konuştu.

Jolie mülteciler için uluslararası insani sistemin çöktüğünü söyleyerek “göç korkusu yaşayan ülkelerin kendilerini korumak için yarıştıklarını” ifade etti.

 

Jolie konuşmasında dünyada 60 milyondan fazla insanın evlerinden sürüldüğünü ve bunun son 70 yıldaki en yüksek sayı olduğunu belirtti.

Jolie, “Bu, dünyanın barışı ve güvenliği için çok endişe verici bir mesaj veriyor. Bir insanın yerinden edilmesinin ortalama süresi şimdi 20 yıl” dedi.

Ünlü oyuncu, “Eğer komşunuzun evinde yangın varsa kapıları kitlemek sizi güvende tutmaz . Güç korkusuz olmakta yatar” diye konuştu..

13 Comments