Ankara Saldırısının Altında Ne Var?

ankaraJohn Roberts’in kaleme aldığı, son Ankara saldırısının bölgedeki enerji politikalarıyla ilişkisinin sorgulandığı “Türkiye ve Kürtler: Enerji Güvenliği” başlıklı makalede dikkat çeken ayrıntılar..Enerji sektörü ve Avrupa enerji piyasasına ilişkin ilgi çekici teknik, siyasal ve ekonomik haber ve bilgilere yer veren Naturalgaseurope.com adlı internet sitesinde son patlamaların Barzani’nin en önemli gelir kaynağı olan ve Türkiye’ye inşa edilecek boru hattıyla ilgili olabileceği iddialarını inceleyen bir makale yayınlandı.-18 Şubat’ta Türkiye’deki Kürt ayrılıkçılar, Irak Kürdistanı’ndan Türkiye’ye bir gaz boru hattı inşa etme girişimlerine karşı, bunun sadece Türkiye’nin Adalet ve Kalkınma Partisi yararına olacağını söyleyerek uyarıda bulundu.

-Güneydoğu Türkiye’nin Kürt bölgelerindeki Türk yönetimine karşı yeni bir savaşa öncülük eden yasaklanmış PKK’nın bir şubesi olan KCK’nın açıklaması kritik bir anda geldi. Bir gün önce en az 28 kişi, Ankara’da askerleri konutlarına taşıyan otobüslere arabayla gerçekleştirilen bir bombalı saldırıda ölmüş, 18 Şubat’ta ise Lice’nin güneyinde altı güvenlik mensubu öldürülmüştü.

-Aynı gün, Irak’ın kuzeyindeki Kürt Bölgesel Yönetimi’nin tabii kaynaklar bakanı bir açıklama yaptı ve Irak Kürtlerinin hemen hemen tüm gelirleri anlamında bağlı oldukları Kerkük’ten Ceyhan’a ana boru hattının, Şanlıurfa yakınlarında 16 Şubat’ta yapılan saldırı sonrası faaliyet dışı kaldığını açıkladı. Bakan saldırganların adını koymadı ancak hemen hemen kesin olarak PKK militanları olmalıydı.

-Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 2020 itibarıyla yılda 10 milyar metreküp dolayında bir ihracat sağlayacak bir can damarı olarak gördüğü, Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye gaz boru hattı için Türkiye ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından uzlaşılan planlar hakkında KCK sözcüsü Demhat Agit şöyle demişti: ‘Kürt ulusunun yaşamasını riske atacak bir komplo olmasından dolayı, Türkiye’yi destekleyecek ve onun kendi ayakları üzerinde durmasına izin verecek böyle bir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz.’

-Türkiye ülkenin Mardin’de var olan gaz ağıyla birleşme noktasına, sınırdaki Şırnak’tan 185 kilometre olarak planladığı gaz hattının inşası için ihale açmaya hazırlanıyor. İhalenin 9 Şubat’ta açılması gerekiyordu ancak şu ana kadar kamu bir ilanda bulunmadı.

-PKK adına konuştuğu varsayılan KCK, sadece geçen yedi ay boyunca Türkiye’den düpedüz bir bağımsızlık ya da bir özerklik elde etmek için Türk devletiyle yeniden bir savaşa girdiği için değil, fakat Türk ordusunun şu anda Türkiye’nin güney sınırı boyunca toplanması Suriyeli Kürtlerin üzerine yürüyebilecek olması yönünde artan bir algı dolayısıyla özellikle öfkeli.”

SURİYELİ KÜRTLER; RUSYA, İRAN, ESAD’IN MÜTTEFİKİ

Kürtlerin Esed, Ruslar ve İranlı müttefiklerle Türk sınırında bir kuşak elde etmesinin son haftalardaki önemli gelişmeler arasında olduğuna değinilen makalede, “18 Şubat’ta Moskova’da Suriyeli Kürtlerin yeni açılan temsilciliğinin başı Rodi Osman Rusya’nın Suriye’deki Kürt savaşçıları Türklerin bir kara harekâtına karşı koruma sözü verdiğini açıkladı” hatırlatması yapıldı.

Bu gibi açıklamaların Türkiye’nin daha fazla düşmanlığını kazandığına değinilen makalede Türkiye’nin, birbirleriyle çok yakın bağları bulunan hem Suriyeli Kürtleri hem de PKK’yı terörist olarak sınıflandırmasına yol açtığı bildirildi. Türkiye’nin bu nedenle içteki, PKK’ya doğrudan yardım gelebilecek şekilde sınırlarının Suriyeli Kürtlerce kontrol edilmesini engellemeye kararlı olduğu kaydedildi.

Rusya ile baş gösteren gaz tedarik sorununun özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı alternatif gaz tedarik arayışına ittiği, Rusya’ya yüzde 60 oranındaki doğalgaz bağımlılığının azaltılmasına çalışıldığı kaydedildi.

RUSYA: TÜRK AKIMI İÇİN HERŞEY BİTMİŞ DEĞİL

Uzman’a göre Irak Kürdistanı’nda enerji yatırımı yapan birkaç Türk şirketi ve Türkiye’ye temel gaz tedarik kaynağı amaçlı Anglo-Türk Genel enerji şirketiyle birlikte, planlanan Şırnak-Mardin boru hattı, Türkiye’nin gaz çeşitlendirme stratejisinin ana unsurlarını oluşturuyor. Makalede şöyle deniliyor:

“Türkiye için soru şu anda, iki zıt unsur arasında dengenin nasıl sağlanacağı. Boru hattıyla ilgili Kürt tehditlerini ve Rusların onlara desteğiyle ilgili Kürt uyarılarına daha fazla kulak vermeli mi? Ya da Rusya’dan gelen son açıklamayı ciddiye almalı mı? Bu 14 Şubat’ta Gazprom’un bir açıklamasıydı. Türk Akımı projesinin önündeki engellere rağmen hala uygulanabileceği savunuluyordu.”

Naturalgaseupore.com’daki makale şu soruyla bitti:

“Irak’ın kuzeyindeki Kürtlere gelince; artan bir izolasyonla karşı karşıyalar. Kerkük ile Akdeniz’deki Türk limanı Ceyhan’a uzanan bir petrol boru hattına, geçen yıl toplamda 4 milyar dolara ulaşan hemen hemen tüm petrol gelirleri açısından bağımlılar. Bu hat şu anda kesik ve planladıkları gaz hattı da tehdit altında. Ve petrol ve gazlarını satmanın bir yolunu bulamamaları durumunda bağımsızlığa nasıl ulaşabilecekler?”

Yayının Baş Analisti John Roberts’in kaleme aldığı, son Ankara saldırısının bölgedeki enerji politikalarıyla ilişkisinin sorgulandığı “Türkiye ve Kürtler: Enerji Güvenliği” başlıklı makalede dikkat çekilen kimi noktalar şöyle:

-Suriye’de kara savaşının yoğunlaşması, Türkiye’deki iç çatışma ve bölge boyunca süregelen savaş retoriği hem kuzey Irak’tan Türkiye’ye giden gaz boru hattı ve hem de Iraklı Kürtlerin bağımsızlık beklentilerini tehlikeye atıyor…

14 Comments