AP’den Piri: Darbenin Arkasında Gülen’e Bağlı İnsanların Olduğuna Dair Şüphem Yok

kkkAvrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye’nin yönelttiği ‘darbe girişimine yeterince tepki vermedikleri’ yönündeki eleştirileri kabul ederek, “Türk halkına karşı hata yaptık” dedi. Piri, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna ilişkin şüphesinin kalmadığını ifade etti.

Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularını Skype üzerinden yanıtlayan Piri, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’nin yeterince dayanışma sergilememekle ve tepki göstermemekle suçladığı Avrupa Parlamentosu’nun hata yaptığını ifade ederek, “Brüksel’de bu darbe girişiminden dolayı mutlu olan tek bir kişiye dahi rastlamadım, fakat ilk 24 saat içinde hayatını kaybeden insanlardan, Meclis’in bombalanmasından bahsetmeyip hükümetin tepkilerine tepki gösterdik. Sadece on binlerce insanın yargılanmadan görevden alınmasını eleştirdik. Türk halkına karşı hata yaptık” diye konuştu.

“Şahsen benim darbenin arkasında Gülen’e bağlı insanların olduğuna dair hiçbir şüphem yok” diyen Piri, bazı soruların yanıtlarının ortaya çıkmasının şart olduğunu vurgulayarak, o soruları şöyle sıraladı: Bu ne kadar geniş bir organizasyondu? Bu darbe girişimi Pennsylvania’dan mı yönetilmişti? Yüzlerce hatta on binlerce Gülenci bu girişimin içinde miydi? Yoksa sadece ordudan atılacağını bilen Gülenci askerlerin son hamle olarak yaptığı bir şey miydi?

‘OHAL UZATILIRSA VİZELERİN KALDIRILMASI MÜMKÜN OLMAYACAKTIR’

Vize serbestisine ilişkin, “Umuyorum bunu önümüzdeki aylarda halledebiliriz. Ama şunu da belirtmeliyim, eğer OHAL uzatılırsa o süre boyunca vizelerin kaldırılması mümkün olamayacaktır” diyen Piri, “Eğer bir ülke idam yasasını geri getirirse bu üyelik müzakerelerin sonlanması anlamına gelir. Kanımca, ilk anda insanların öfkeyle dillendirdiği bu konu kapandı. Aksi halde Türkiye 20 yıl geriye gider” ifadelerini kullandı.

PİRİ, DAHA ÖNCE ‘GÜLEN GRUBU AK PARTİ TARAFINDAN AVRUPA’DA TANITILDI’ DEMİŞTİ AP

Türkiye raportörü Piri, Türkiye’de 15 Temmuz sonrası yaşananların değerlendirildiği oturum öncesinde BBC Türkçe Servisi’nden Yusuf Özkan’a verdiği röportajda, Gülen grubunun AK Parti tarafından Avrupa’da tanıtıldığını söylemişti. Darbe girişimi sonrası uygulanan gözaltı ve açığa almalar nedeniyle büyük kaygı duyduklarını söyleyen ve adil yargılamanın önemine değinen Piri, ‘cezai yaptırım gerektiren suç’ işlemiş kişiler ile, suçsuz insanlar arasında ayrım yapılması gerektiğinin altını çizmişti. Kati Piri’nin açıklamalarından bazı bölümler şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize konusunun önümüzdeki 1 yıl içinde çözülebileceğini söyledi. Zamanlamayla ilgili sizin bir öngörünüz var mı? Hayır yok, zaten bana göre önce haziran sonra da ekim ayını son tarih olarak belirlememiz hataydı. “Türkiye’nin 72 kriteri tamamladığı gün vizeler kaldırılacak. Eğer bu yarın gerçekleşirse hiç beklemeden onaylarız” demeliydik. Mesele tarihle alakalı değil. Umuyorum bunu önümüzdeki aylarda halledebiliriz. Ama şunu da belirtmeliyim, eğer OHAL uzatılırsa o süre boyunca vizelerin kaldırılması mümkün olamayacaktır
Fethullahçı örgütlenme (FETÖ) ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Türkiye’ye sık sık gelip giden biri olarak 15 Temmuz’dan önce bir fikriniz var mıydı?

Evet, son 3 yılda Türkiye’yi ziyaretlerim sırasında Gülenciler hakkında konuşmalar oluyordu. Hükümet, bir paralel devlet yapılanması olduğundan söz ediyordu. AB’nin bunu çek etme şansı yoktu ama darbe girişimi gösterdi ki bir paralel devlet olduğu açık. Şahsen benim darbenin arkasında Gülen’e bağlı insanların olduğuna dair hiçbir şüphem yok ama soru şu: “Bu ne kadar geniş bir organizasyondu?” Bu darbe girişimi Pennsylvania’dan mı yönetilmişti? Yüzlerce hatta on binlerce Gülenci bu girişimin içinde miydi? Yoksa sadece ordudan atılacağını bilen Gülenci askerlerin son hamle olarak yaptığı bir şey miydi?

Yani darbenin arkasında Fethullahçıların olduğuna dair hiçbir şüpheniz yok…

Evet, ama dediğim gibi soru şu: “Bu darbe girişimini birkaç Gülenci mi yaptı yoksa daha geniş anlamda organize edilmiş bir şey miydi?” Bunun cevabını sadece yargıçlar verebilir. Zaten bir sosyal demokrat olarak da Gülencilerin Türkiye’de demokrasinin en güvenilir destekçisi olduğunu düşünmüyorum. Yine de tutuklanan ya da açığa alınan on binlerce insanın 15 Temmuz gecesi yaşananların direkt içinde olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz. Bunlar hakkındaki düşüncelerimize ve sempatizanlarının geçmişte Ergenekon davalarında yaptıklarına rağmen, direkt suç işleyenlerle sempatizanlar arasında ayrım yapmalıyız. Hükümeti şiddet kullanarak alaşağı etmeye çalışan üst yapı adalete teslim edilmeli. Direkt suça karışmamış olanlara aynı şekilde muamele edilmemeli. Önümüzdeki süreçte Türkiye’yi bekleyen mesele bu…

‘TÜRKİYE’DEN HER GÜN 20 MEKTUP ALIYORUM’

Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmemizde on binlerce insanın açığa alınmasını ya da meslekten ihraç edilmesini sorduk, bazı cevaplar aldık. Sadece AB’nin değil muhalefet partilerinin kaygısı, on binler içinde Gülen ile ilgisi bulunmayan masum insanların da tutuklandığı ya da işini kaybettiği gerçeği. Bu Türkiye için en önemli mesele olmalı. Son olarak PKK ile ilişkili olduğu düşünülerek açığa alınan 14 bin civarında öğretmenle birlikte, bu olaydan etkilenenlerin sayısı oldukça yükseldi. Ki ailelerini de hesaba katarsak “Her 40 Türk’ten 1’i etkilendi” demek oluyor. Ben bile mağduriyetlerini anlatan insanlardan her gün ortalama 20 mektup alıyorum. Elbette suçluları adalete teslim etmek hükümetin görevi ama masum insanların da mağdur edilmediğinden emin olmalılar. 15 Temmuz, Türkiye demokrasisine yapılmış bir saldırıydı. Önümüzdeki aylarda Türkiye’de yapılacaklar da Türkiye’deki demokrasi için bir test olacak. İnsanların bu konudaki duygularını anlıyorum ama kimin suçlu olduğuna mahkemeler karar vermeli.

Yeni ilerleme raporunu ne zaman yayınlayacaksınız? Biraz ipucu verebilir misiniz? Türk hükümeti önceki raporları geri iade etmişti. Bu seferkinin akıbeti de öyle olur mu acaba?

Bilmem! (Gülüyor) Avrupa Komisyonu, raporunu 9 Kasım’da yayınlayacak. Avrupa Parlamentosu raporunu ondan sonra hazırlıyoruz. Kasımdan sonra tekrar Türkiye’ye gelerek; hükümetle, muhalefet partileriyle, sivil toplum temsilcileriyle görüşeceğim. Eleştirileri ve övgüleri topladıktan sonra raporuma Avrupa Parlamentosu’nda destek arayacağım. Geçen raporları ilkbaharda yayınlamıştım. Şu an Türkiye’deki belirsiz ortamdan dolayı ne kadar süreceğini bilemiyorum. Umarım her iki taraf da birbirinin kıymetini anlar ve yaşanan zor günlere rağmen Türkiye’de demokrasi gelişir. Peki, öncekilere kıyasla daha mı tatlı yoksa daha mı sert olacak? Henüz yazmaya başlamadım, bu oradaki gelişmelere bağlı! (Gülüyor) 15 Temmuz gecesi yaşananlar, hukukun üstünlüğü konusunda endişelerimizi ortadan kaldırmıyor. Adil yargılamaların yapılmasını bekliyoruz. Türk hükümetini doğru adımlar atması konusunda cesaretlendiriyoruz.

Avrupa’nın darbe girişimini kınamakta geç kalması burada hayal kırıklığı yarattı. Bu eleştiriler konusunda ne diyeceksiniz?

Brüksel’de bu darbe girişiminden dolayı mutlu olan tek bir kişiye dahi rastlamadım, fakat ilk 24 saat içinde hayatını kaybeden insanlardan, Meclis’in bombalanmasından bahsetmeyip hükümetin tepkilerine tepki gösterdik. Sadece on binlerce insanın yargılanmadan görevden alınmasını eleştirdik. Türk halkına karşı hata yaptık. Bu girişimin, darbelerle ilgili üzücü hatıraları olan insanların üzerinde yarattığı büyük travmanın farkına varamadık. 240 kişinin ölümü, parlamentonun bombalanması ve demokratik yollarla seçilmiş Cumhurbaşkanı’na yönelik suikast girişiminde bulunulması insanları derinden etkiledi. Erdoğan’ı sevenler de sevmeyenler de darbe gecesi birleşmişti. Bu o gece yeterince iyi anlayamadığımız bir gerçeklikti. Türk halkıyla empati yapmayarak hata yaptık.

‘İDAM GERİ GELİRSE MÜZAKERELER BİTER’

Görüşmelerinizde idam konusu gündeme geldi mi? Hayır. Ama bu konuda kırmızı çizgimiz belli; eğer bir ülke idam yasasını geri getirirse bu üyelik müzakerelerin sonlanması anlamına gelir. Ama zaten bu konu görüşmelerimizde gündeme gelmedi. Kanımca, ilk anda insanların öfkeyle dillendirdiği bu konu kapandı. Aksi halde Türkiye 20 yıl geriye gider.

Anlaşmaya rağmen AB ülkeleri çok sınırlı sayıda mülteciyi kabul etti. Bu biraz ikiyüzlülük değil mi?

Evet, haklısınız. Son 2 ayda sanırım sadece bin civarında mülteciyi kabul ettik. Bu konuda sesimizi yükseltmeliyiz. Ben burada ülkelere baskı yapmaya çalışıyorum. Avrupa ülkelerinin bu konuda daha istekli davranması Türkiye’yi de rahatlatacaktır. Türkiye’deki mülteciler için 2.1 milyar ayrıldı. Bu paranın nasıl harcanacağı da önemli. Örneğin Kilis gibi sığınmacıların sayısının yerel nüfusu aştığı bir yerde sadece Suriyelilere değil, onları ağırlayan Türklere de yardım etmeliyiz. 15 Temmuz’dan sonra hükümet ve muhalefet partileri arasındaki kutuplaşma azaldı; merkez medyanın önemine vurgu arttı. Ziyaretinizde bu yeni atmosfere dair gözlemleriniz oldu mu? Türkiye’deki medya özgürlüğüyle ilgili endişelerimiz olduğunu biliyorsunuz. Bu endişeler tümüyle ortadan kalkmış değil. Özgür medya darbe gecesinde çok kritik bir rol oynadı, bunun hükümet tarafından da fark edildiğini zannediyorum. Türkiye’de 4 siyasi parti arasında nasıl bir kutuplaşma olduğunu biliyorduk. 15 Temmuz gecesi bir arada duruş sergileyeceklerini kimse tahmin edemezdi. Hükümetle anamuhalefet partisi arasında daha güçlü bir diyalog olduğunu görmek sevindirici. Bu diyaloğun HDP ile de kurulmasını umuyoruz. PKK silahlarını yeniden kuşandıktan sonra Türkiye’de tansiyonun iyice yükseldiğini görüyoruz. Türkiye’nin bütünlüğü eğer en katı muhaliflerle bile diyalog kurulabilirse güçlenir. AB, Türk hükümetinin çözüm sürecinde attığı adımları destekledi. Tekrar müzakerelere dönülmeli.

Hükümete masaya dönülmesi için çağrı yapıyorsunuz. Aynı çağrıyı HDP’lilere de yapıyor musunuz? Özellikle PKK’nın silah bırakması konusunda…

Evet, elbette. Bildiğiniz gibi Demirtaş bu yıl Avrupa Parlamentosu’nda Schulz ile görüştü. Avrupa Parlamentosu’nun 751 üyesinin 650’si PKK’yı terör örgütü olarak görüyor, ama demokratik yollarla seçilmiş HDP’nin parlamento süreçlerinden neden dışlandığını anlayamıyoruz. PKK’nın terör eylemleri kesinlikle kabul edilemez. Hükümet elbette bununla mücadele etmeli. Ama barış masasına geri dönülmeli. HDP köprü vazifesi görebilir.

45 Comments

 • Cary Uzzle Reply

  26 November 2019 at 21:54

  ThanksAppreciationThankfulness to my father who toldinformedshared withstated to me regardingconcerningabouton the topic of this blogweblogwebpagewebsiteweb site, this blogweblogwebpagewebsiteweb site is reallyactuallyin facttrulygenuinely awesomeremarkableamazing.

 • Mose Theule Reply

  02 December 2019 at 10:46

  I amI’m extremelyreally impressed with your writing skills and alsoas well as with the layout on your blogweblog. Is this a paid theme or did you customizemodify it yourself? Either wayAnyway keep up the niceexcellent quality writing, it’sit is rare to see a nicegreat blog like this one these daysnowadaystoday.

 • Dorthy Werber Reply

  06 December 2019 at 11:36

  Very niceExcellentGoodVery good postarticlewrite-upblog post. I certainlydefinitelyabsolutely loveappreciate this websitethis site. Keep it upContinue the good workStick with itKeep writingThanks!

 • Ami Reply

  09 December 2019 at 23:03

  I have a degree in psychology, which I have found to be useless. And I am planning on going back to school and getting a Masters in Creative Writing, because I enjoy writing and would love to learn more techniques to make myself a better writer. I am worried, however, that this degree will not open up many doors in terms of the job market (just as my psychology degree has failed to do). Any thoughts? Thank you..

 • Abbie Reply

  15 December 2019 at 03:05

  I’m just looking for place to start up a blog with a friend where we talk sports in Chicago as well as other things going on nationwide….just for fun. Any suggestions on sites would be great. Thanks..

 • Peterunago Reply

  12 January 2020 at 18:21

  Hello, reprimand you http://cialisxtl.com in judge to tidings! cialis side effects
  over counter viagra walgreens

 • Waynedit Reply

  16 January 2020 at 06:03

  Cialis liquid cialis source reviews high blood pressure and cialis

 • Ellena Kotera Reply

  21 January 2020 at 20:48

  HiWhat’s upHi thereHello to all, how is everythingallthe whole thing, I think every one is getting more from this websiteweb sitesiteweb page, and your views are nicepleasantgoodfastidious fordesigned forin favor ofin support of new userspeopleviewersvisitors.

 • SEO packages Las Vegas Reply

  07 February 2020 at 18:32

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • Farah Shula Reply

  10 February 2020 at 22:16

  Your place is valueble for me. Thanks !?

 • 카지노사이트 Reply

  23 February 2020 at 17:24

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • Mabelle Lebsock Reply

  28 February 2020 at 00:37

  You should take part in a contest for among the most effective blog sites on the internet. I will recommend this website!

 • smapasy Reply

  01 March 2020 at 13:23

  buy cheap levitra no prescription how to buy real cialis online cialis uk buy online

 • Eugenio Walmer Reply

  02 March 2020 at 10:56

  I uncovered your blog site on google as well as inspect a few of your early messages. Remain to maintain the very good run. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking onward to learning more from you in the future!?

 • Prince Palmberg Reply

  03 March 2020 at 05:47

  After study a few of the post on your web site now, as well as I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and will be examining back quickly. Pls look into my internet site as well as well as let me understand what you think.

 • Shelli Salvador Reply

  04 March 2020 at 11:56

  Wonderful message. I learn something extra difficult on different blog sites everyday. It will constantly be boosting to check out web content from other authors and also exercise a little something from their shop. I?d choose to make use of some with the web content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a link on your internet blog site. Thanks for sharing.

 • frolep rotrem Reply

  09 March 2020 at 20:14

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 • free cbd oil samples Reply

  28 March 2020 at 00:36

  Youre so cool! I do not expect Ive check out anything such as this prior to. So wonderful to find somebody with some initial ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this site is something that is needed online, somebody with a little creativity. beneficial work for bringing something brand-new to the web!

 • cbd oil capsules Reply

  29 March 2020 at 20:40

  A fascinating discussion deserves comment. I assume that you should write more on this subject, it could not be a frowned on subject yet normally individuals are inadequate to talk on such subjects. To the following. Thanks

 • online sites to buy viagra Reply

  08 April 2020 at 14:27

  It?s tough to discover well-informed people on this subject, however you seem like you know what you?re talking about! Many thanks

 • Hollis Parrett Reply

  08 April 2020 at 15:44

  I’mI am now notnotno longer surepositivecertain wherethe place you areyou’re getting your infoinformation, howeverbut goodgreat topic. I needs tomust spend a whilesome time studyinglearningfinding out moremuch more or working outunderstandingfiguring out more. Thank youThanks for greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent informationinfo I used to beI was looking forin search ofon the lookout forsearching for this informationinfo for my mission.

 • smore traiolit Reply

  12 April 2020 at 20:23

  Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this site is really user friendly! .

 • buy viagra where Reply

  16 April 2020 at 01:29

  Youre so amazing! I don’t mean Ive review anything such as this before. So nice to find somebody with some initial thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this internet site is something that is required online, somebody with a little originality. beneficial job for bringing something brand-new to the net!

 • smapasy Reply

  16 April 2020 at 12:54

  order viagra by phone https://cialisfavdrug.com order levitra no prescription

 • Valarie Degrange Reply

  20 April 2020 at 22:55

  Link exchange is nothing else butexcepthowever it is onlysimplyjust placing the other person’s blogweblogwebpagewebsiteweb site link on your page at properappropriatesuitable place and other person will also do samesimilar forin favor ofin support of you.

 • Kenyatta Cravalho Reply

  21 April 2020 at 22:50

  GreatWonderfulFantasticMagnificentExcellent goods from you, man. I’veI have understand your stuff previous to and you’reyou are just tooextremely greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent. I reallyactually like what you’veyou have acquired here, reallycertainly like what you’reyou are statingsaying and the way in which you say it. You make it entertainingenjoyable and you still take care ofcare for to keep it smartsensiblewise. I cantcan notcan’t wait to read far moremuch more from you. This is actuallyreally a terrificgreatwonderfultremendous websitesiteweb site.

 • Art Romandia Reply

  22 April 2020 at 09:07

  HiWhat’s upHi thereHello friendsmatescolleagues, how is everythingallthe whole thing, and what you wantdesirewish forwould like to say regardingconcerningabouton the topic of this articlepostpiece of writingparagraph, in my view its reallyactuallyin facttrulygenuinely awesomeremarkableamazing fordesigned forin favor ofin support of me.

 • Blanca Boudjouk Reply

  23 April 2020 at 16:40

  Wonderful blog post. I learn something extra challenging on different blog sites everyday. It will certainly always be stimulating to review material from various other writers and also exercise a something from their shop. I?d prefer to make use of some with the web content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a web link on your web blog. Thanks for sharing.

 • Johanne Robbinson Reply

  23 April 2020 at 23:34

  This is the appropriate blog for any individual who wishes to discover this topic. You realize a lot its nearly tough to argue with you (not that I actually would want?HaHa). You certainly put a brand-new spin on a topic thats been covered for several years. Great stuff, just excellent!

 • Thanh Brundin Reply

  24 April 2020 at 11:51

  extremely nice message, i absolutely love this site, continue it

 • Sang Phlegm Reply

  25 April 2020 at 05:19

  extremely wonderful post, i certainly like this web site, keep it

 • Keturah Ellery Reply

  28 April 2020 at 08:49

  I am reallyactuallyin facttrulygenuinely thankfulgrateful to the ownerholder of this websiteweb sitesiteweb page who has shared this greatenormousimpressivewonderfulfantastic articlepostpiece of writingparagraph at hereat this placeat this time.

 • Beckie Aluarado Reply

  30 April 2020 at 15:22

  This website is truly a walk-through for every one of the details you desired regarding this and didn?t recognize that to ask. Glimpse below, and also you?ll certainly uncover it.

 • Lynn Mitman Reply

  02 May 2020 at 15:25

  You made some suitable points there. I viewed on the internet for the problem and also discovered most individuals will support with your internet site.

 • can you buy viagra over the counter in europe Reply

  11 May 2020 at 23:03

  There is significantly a bundle to understand about this. I assume you ensured great points in functions also.

 • legit british dragon Reply

  15 June 2020 at 22:07

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • lesbian forced sex Reply

  28 June 2020 at 17:29

  You don’t need to rely on anyone else turning up for the poker sport. The sport takes place utilizing a no limit Texas hold’em structure. If all three reels in the slot device come up with the same number you get.

 • 안전카지노 Reply

  01 July 2020 at 06:16

  … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • กู้เงินด่วนมหาสารคาม Reply

  05 August 2020 at 07:10

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • 출장샵 Reply

  08 August 2020 at 03:11

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • 먹튀로드 Reply

  21 August 2020 at 03:06

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • Idgod Reply

  02 September 2020 at 09:22

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • huong dan dang ky 12bet Reply

  03 September 2020 at 04:23

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • upptäck mer Reply

  09 September 2020 at 21:21

  … [Trackback]

  […] Read More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/apde-piri-darbenin-arkasinda-gulene-bagli-insanlarin-olduguna-dair-suphem-yok/ […]

 • Polly Ashbrook Reply

  10 September 2020 at 22:18

  Why userspeopleviewersvisitors still usemake use of to read news papers when in this technological worldglobe everythingallthe whole thing is availableaccessibleexistingpresented on netweb?

Leave a Comment