Apple MacOS High Sierra 10.13.5 Beta Sürümü Piyasada

OS 11.4, tvOS 11.4 ve watchOS 4.3.1’in beta sürümlerini biraz geride bırakan MacOS High Sierra 10.13.5’in ilk kez bugün Apple tarafından piyasaya sürüldü. Sadece geliştiriciler için bir sürüm dün gece geldi.

İlk iOS 11.4 beta sürümü gibi, ilk 10.13.5 beta sürümü, birden fazla cihazda kullanılan İleti uygulamalarının geçmişini depolayan ve anında senkronize eden bir özellik olan iCloud’daki Mesajlar için desteği geri yüklüyor. Bu özellik, Haziran ayında duyurulduğundan beri aralıklı olarak görüntülendi ve daha önceki iOS 11 beta’larında ortadan kayboldu.

Ayrıca, 10.13.5 sürümünde, iOS’ta ve TVOS 11.4 beta’da da benzer şekilde yeniden görünen Apple’ın güncellenmiş ses ve video akışı standardı olan AirPlay 2’ye destek vermesi de mümkün. AirPlay 2, akıllı hoparlörler HomePod da dahil olmak üzere Apple cihazları arasında ses akışının güvenilirliğini artırmanın yanı sıra, birden fazla HomePod’un aynı anda birlikte çalışmasını sağlamaya söz veriyor.

Genel bir açıklama olarak, Apple’ın herhangi bir OS sürümünün ilk kamuya açık betasının güncellenmesi, özellikle kararsız ve enerji verimsiz olabileceği için riskli olabilir. Desteklenmeyen, üretim dışı bir Mac kullanıyorsanız ve denemeyi biraz bozmayacağınız ve uygulama testi veya benzer amaçlar için yeni sürüme ihtiyaç duymadığınız sürece, beta sürümüne güncellemeyi önermiyoruz.

Yeni macOS 10.13.5 genel ve geliştirici beta’ları Mac App Store’un Güncelleştirmeler sekmesinden ücretsiz olarak indirilebilir. Bir geliştirici değilseniz, Apple Beta Yazılımı sayfasında Apple’ın Beta Yazılım Programı ile kayıt yaptırmak için halka açık beta sürümüne erişmeniz gerekiyor.

27 Comments