Apple’ın CEO’su Steve Jobs’a Hayatını Kurtaracak Bir Teklifte Bulundu Ama O Reddetti

EEUU APPLE

Hülya Karahan

2009 yılında, Steve Jobs kanserle mücadele ediyordu. Apple’ı emanet ettiği adam onun hayatını kurtaracak bir öneride bulundu; o bu öneriyi reddetti.

 
Apple‘ın CEO‘su  Steve Jobs’un son dönemlerini anlatan, yeni çıkan kitabın sayfaları arasında yer alan satırlar okuyucuyu derinden sarstı. ” Ona karaciğerimin yarısını vermek istedim ama kabul etmedi.”  Bu cümleyi söyleyen, Apple’ın başına geçen Ve Steve Jobs ‘un yakın dostu Tim Cook‘a ait .

 
Rick Tetzeli ve Brent Schlender tarafından kaleme alınan kitapta Jobs’un ülümle mücadelesinde Cook’un ona yaptığı inanılmaz teklif kitabın en çarpıcı bölümlerinden biri. Steve Jops hastalığının son evresindedir, doktorları karaciğer bulunursa  iyileşme şansının olduğunu söyler, çaresiz bir şekilde ona karaciğer aranmaktadır.

 

Bu arada ölümünden sonra apple’de ki koltuğunu terkettiği arkadaşı Tim Cook ender bulunan kan gurubunun, Jobs’un kan gurubuyla uyuştuğunu farkeder ve hemen yaşayan bir kişiden diğerine karaciğer nakli yapılıp yapılamıyacağını araştırır.

 

Doktorlar bunun mümkün olduğunu söyler. Doktorlar alınan karaciğerin nakil yapılan kişide zaman içerisinde dokuların yenilenip karaciğerin tam bir organa dönüşeceğini aynı çekilde karaciğerinin bir parçası alınan kişinin de zamanla organın tamamlanacağını belirtir. Cook  hemen soluğu Steve Jobs’un yanında alır karaciğerini yarısını vermek ister.

 

Tim Cook: ” ona dedim ki; bak Steve benim sağlığım mukkemmel bir şekilde yerinde,  Check up yaptırdım, işte burda raporlarım doktorlar onay veriyor, benim için hiç bir risk yok; araciğerimin bir parçasını sana vermek istiyorum” Dedim.

 
“Hayır asla böyle bir şeyi yapmanı kabul etmeyeceğim asla kabul edemem” dedi Steve Jobs. “Hastane odasında kendini yatağın üzerine attı. 13 yıl birlikte çalıştık toplam üç beş kez bana ya bağırdı ya bağırmadı işte bu o anlardan biriydi. “Bunu düşündüğüne ve yapmak istediğine inanamıyorum” dedi ve konu kapandı.

 
Kitapta yer alan satırlara  Jobs’ a o yıl sonunda uygun bir karaciğer bulundu ve nakil gerçekleşti. İki yıl yaşadı. Ölümünden kısa bir süre önce de Apple’deki koltuğunu yakın dostu Tim Cook’a bıraktı ve gitti.

 

 

 

 

1 Comment