Arap Ülkeleri Neden O Avrupa Ülkesindeki Büyükelçilerini Geri Çekiyor?

Margot-Wallstromİsveç ile Arap ülkeleri arasındaki diplomatik gerginlik tırmanıyor. Suudi Arabistan’ın ardından BAE de İsveç büyükelçisini geri çekme kararı aldı.

 
Arap Birliği dışışleri bakanları toplantısına onur konuğu olarak davet edilen İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün yapacağı konuşma, insan hakları konusunda eleştiri içerdiği gerekçesiyle Suudi Arabistan tarafından engellenmişti.

İsveç’in bu gelişmenin ardından iki ülke arasında daha önce imzalanan bir askeri anlaşmanın uzatılmayacağını açıklaması, Riyad’ın sert tepki göstermesine ve bu ülkedeki büyükelçisini geri çekmesine yol açmıştı.

BAE’nin açıklaması

Suudi Arabistan ile dayanışmaya giderek İsveç büyükelçisini geri çeken Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) konuya ilişkin açıklamasında, Wallström’ün Suudi Arabistan’ı eleştiren ifadeleri karara gerekçe olarak gösterildi. Açıklamada, sözkonusu yaklaşımla devlet ve toplumların dini ve kültürel özelliklerine saygı gösterilmediği vurgulandı.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün sözcüsü BAE’nin tavrını “Aftonbladet” gazetesine değerlendirdi. BAE ile Suudi Arabistan arasında son derece yakın bağlar bulunduğuna dikkat çeken sözcü, kararı üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. Sözcü, BAE ile ilişkileri koruyup geliştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

3 Comments

 • wigs for women Reply

  22 January 2021 at 03:18

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/arap-ulkeleri-neden-o-avrupa-ulkesindeki-buyukelcilerini-geri-cekiyor/ […]

 • daftar togel online Reply

  24 January 2021 at 10:42

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/arap-ulkeleri-neden-o-avrupa-ulkesindeki-buyukelcilerini-geri-cekiyor/ […]

 • does ivermectin kill lice Reply

  05 February 2021 at 07:46

  Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!

  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the outstanding work! http://antiibioticsland.com/Stromectol.htm

Leave a Comment