Araplardan Önemli Karar, Vazgeçtiler

Foreign ministers of the Arab League take part in an emergency meeting at the League's headquarters in Cairo March 9, 2015. Saudi Arabia has blocked a plan for Sweden's Foreign Minister Margot Wallstrom to address the League of Arab States in Cairo on Monday in a protest over criticism of its human rights record, a Swedish foreign ministry spokesman said. REUTERS/Mohamed Abd El Ghany (EGYPT - Tags: POLITICS) - RTR4SLCH
Foreign ministers of the Arab League take part in an emergency meeting at the League’s headquarters in Cairo March 9, 2015. Saudi Arabia has blocked a plan for Sweden’s Foreign Minister Margot Wallstrom to address the League of Arab States in Cairo on Monday in a protest over criticism of its human rights record, a Swedish foreign ministry spokesman said. REUTERS/Mohamed Abd El Ghany (EGYPT – Tags: POLITICS) – RTR4SLCH

Fas, Arap Zirvesi’ni yapmaktan vazgeçti. Yapılan açıklamada, Arap Dünyası’nın yaşadığı bölünmelere “acı bir durum” diyerek işin içinden çıkılamayacağı belirtildi.

 
Fas, Arap Zirvesi’ni düzenlemekten vazgeçtiğini açıkladı. Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığı web sitesinden yaptıkları ortak açıklamada zirvenin iptal edildiği bildirilirken, “Arap Dünyası’nın yaşadığı bölünmeler ve görüş farklılıklarına basit ‘acı bir durum’ teşhisiyle yetinilemez” denilmesi dikkat çekti.

Açıklamada, bu kararın bir çok Arap ülkesiyle yapılan görüşmelere dayanarak, bilinçli bir şekilde düşünülerek, sorumlu ve etkili ortak bir Arap eylemi konusunda kararlı olunması ve Arap Ligi’nin güvenilirliğini de koruması gereksinimiyle alındığı duyuruldu.

Açıklamaya göre, Arap Dünyası’nın karşı karşıya olduğu sorunlar göz önüne alındığında, Arap Zirvesi’nin başarılı olabilmesi için, hatta Arap halklarının isteklerine istenen düzeyde cevap vermek ve karar almak için gerekli şartlar yerine gelmiş değil.

ARAP’LARIN BÖLÜNMESİ BASİT BİR DURUM DEĞİL

Arap Dünyası’nın zor bir dönemden geçtiği belirtilen açıklamada, “Arap ülkelerinin liderleri bir kere daha, bu durumla başa çıkacak, belirleyici toplu ve kesin cevaplar vermeden, Arap Dünyası’nın yaşadığı bölünmeler ve görüş farklılıklarına basit acı bir durum teşhisiyle yetinilemez. Bu, bölgesel ve uluslararası bir çok ajandanın sebep olduğu, krizin daha da karmaşık hal aldığı, Irak, Yemen ve Suriye içinde aynıdır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Arap liderler, halkların ekonomik ve sosyal problemleri karşısında hiç bir şey yapmadan duramaz. Arap vatandaşın yaşadığı trajedilere seyirci kalamazlar” denildi.

Fas’ın, İsrail sömürgesi ve hak ihlalleri devam ederken, işgal altıntaki Filistin topraklarında tutuklanan Filistinli sayısı ve ölü sayısı artarken, Kudüs ve Filistin davası konusunda değer bir katkı sağlamadan topraklarında bu zirvenin gerçekleşmesini istemediği bildirildi.

Açıklamada son olarak “Fas Krallığı, tüm kardeş Arap ülkeleri gibi, Arap halklarına yeniden ümit verecek ortak ve dayanışma içinde bir Arap eylemini yenilemek amacıyla bir Arap uyanışı zirvesi hedefliyor” denildi.

15 Comments