İltihabın Çaresi Yoğurt

  Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden araştırmacılar yoğurdun Enflamasyon (iltihap) a engel olabileceğini kanıtladı.

Yoğurt iltihaba engel olabilir mi? Yeni bir araştırmaya göre, cevap “evet”Uzmanlar yoğurtun bizi bağırsak bakterilerinin zararlı yan ürünlerinden koruyabileceğini belirtiyor.

Enflamasyon  (ateş iltihap)Sedef hastalığı ve egzama dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarda rol oynuyor.

Ayrıca Alzheimer ve diyabet gibi daha az belirgin bazı durumlarda da etkileri var, hatta depresyon ve şizofreni gibi bazı akıl hastalıklarında iltihabın etkileri biliniyor da rol oynayabilir.

Genel olarak, Enflamasyon kötü bir şey değil. Aslında, vücudun kendini koruma şekli; Doğuştan gelen bağışıklık sisteminde ilk savunma hattı.

Bununla birlikte, iltihap gerekenden daha uzun süre devam ederse, bu bir sorun haline gelir, vücut, aslında, kendisine saldırmaya başlıyor.

Bir dizi farmasötik anti-enflamatuar mevcut olmasına rağmen, bunların hepsi dezavantajlara sahip ve herhangi bir ilacın uzun vadede olması ideal değil. Böylece, daha güvenli ve daha doğal alternatifler bulmak için çalışmalar devam ediyor.

Mandıra çüzüm olabilir mi?

Yıllar boyunca, süt ürünlerini ve inflamasyondaki rolünü çevreleyen tartışmalar olmuştur. Bazıları anti-inflamatuar olduğuna inanırken, diğerleri tersini söylüyor.

 Wisconsin-Madison Üniversitesi‘nden araştırmacılar çalışmalarında yoğurdu inceledi. Çalışma gıda bilimi yardımcı doçentlerinden Brad Bolling tarafından yönetildi. Mandıra tartışmasında şöyle diyor:

“Yıllar boyunca bazı karışık sonuçlar oldu, ancak yeni bir makale, özellikle fermente edilmiş süt ürünleri için anti-enflamatuara daha çok işaret ettiğini gösteriyor.”

Bu aşamada, ayrıntılara girmeden önce, araştırmanın Ulusal Süt Konseyi tarafından finanse edildiğini belirtmek gerekir. Bu, ABD Tarım Bakanlığı’nın süt ürünlerini tanıtmak olan ulusal süt kontrol programı tarafından desteklenen kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

Araştırma, Beslenme Dergisi ve İngiliz Beslenme Dergisi’nde yayınlanan iki makalede sunuldu.

Araştırmaya göre,Yoğurt, bağırsak astarının bütünlüğünü artırarak inflamasyonu azaltıyor ve bu doku tabakasını güçlendirerek, bağırsak bakterileri tarafından üretilen endotoksinler, kan dolaşımına geçemiyor  böylece  iltihaplanmayı teşvik edemiyor.

Yoğurdun iltihaplanma üzerindeki potansiyel faydalarını incelemek için, bilim insanları ilk denemesinde, bunların yarısı obez olan 120 menopoza girmiş kadın üzerinde deney yaptılar.

Katılımcıların yarısından 9 hafta boyunca her gün 12 gram düşük yağlı yoğurt tüketmeleri istendi, diğerleri ise süt ürünü olmayan bir puding yediler.

Deney boyunca, zaman içinde çeşitli noktalarda, araştırmacılar kan örnekleri aldı ve endotoksinler ve inflamasyonun biyobelirteçleri için değerlendirme yaptılar.

Aralık 2017’de yayınlanan sonuçlar, yoğurt yiyenlerde bazı enflamatuar belirteçlerin (TNF-alfa gibi) önemli ölçüde azaldığını gösterdi.

 

7 Comments