Artık Hastalar Cep Telefonuyla Kendi Test Sonuçlarına Ulaşabilecek

Apple, ABD’deki 100’den fazla hastanede ve klinikte, artık sağlık kayıtlarına artık cep telefonlarındaki sağlık uygulaması aracılığıyla erişilebiliyor. Uygulamanın Sağlık kayıtları bölümü, iOS 11.3 beta sürümüyle Ocak ayında sunuldu. Sistem, telefonunu en son sürümle güncelleyen herkes tarafından kullanılabilir hale getirildi.

Alerjiler, tıbbi durumlar, aşılamalar, laboratuar testleri, tıbbi prosedürler ve acil durumlar gibi tıbbi bilgiler, Stanford Medicine ve Johns Hopkins dahil, Apple ile çalışan 39 sağlık sistemindeki hastalar için mevcut olacak. Güncellemeden önce, uygulamanın tıbbi kayıtlar bölümü sürümünü test etmek için öncelikle kaydolmuş olan kişiler tarafından kullanılabilecek.

Her şey Hhstalarıntıbbi kayıtlarını kolayca görebilecekleri bir şekilde düzenlendi.Sistem, hastaların sağlık bilgileri üzerinde daha iyi bir kontrole sahip olmalarını sağlayacak. Örneğin, Kaiser gibi bazı sağlık grupları, hastalara tıbbi kayıtlarını mobil cihazlarından veya masaüstünden bakma olanağı sunuyor ama Apple’de sistemin farkı, çoklu sistemlerin tek bir uygulamada toplanmasıdır.

Tıbbi kayıtlara hazır erişim, hastaların potansiyel olarak tehlikeli hataları yakalamasına da yardımcı olabiliyor. Eğer örneğin kiloları  yanlış olarak kaydedilmişse, bu hastaların yanlış ilaç dozu almalarına  yol açabiliyor. Son zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre, kötü tasarlanmış elektronik sağlık kayıtları veya EHR’ler tıbbi hatalarla ilişkilendirilmiş. Bu uygulamayla bütün bu hataları bizzat hastalar tarafından kontrol edilebilecek.

134 Comments