“Aşı İçin Derhal Çatışmaları Durdurun”

syria-polio-vaccineDünya Sağlık Örgütü (WHO), bir açıklama yaparak, bulaşıcı çocuk felci vakalarının Suriye’de ve civarında yaygınlaştığını, Suriye’nin doğusundaki Deyr el Zaur’da 10 kadar vakanın tespit edildiğini duyurdu.

Uluslararası Save the Children (Çocukları Kurtarın) ajansı WHO Suriye’ye ateşkes çağrısında bulundu. Ajans tarafından yapılan açıklamada, “aşılama seferberliğinin yürütülebilmesi için tüm tarafların silahlı mücadeleye ara vermesi” istendi. Save the Children Başkanı Carolyn Miles:“Çocuk felci çatışma sınırlarını tanımaz.”

Bu nedenle, hangi tarafta yaşarsa yaşasın tüm çocukların aşılanabilmesi için ateşkese ihtiyaç var. Uzmanlar, kimyasal silahları incelemek üzere Suriye’de bilgisayarlarıyla nasıl dolaştılarsa, yardım görevlilerinin de aşılarıyla dolaşmasına izin verilmelidir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yakın zamanda insani amaçlarla Suriye’ye girişin sağlanması için karar aldı. Çocuk felci vakası, Güvenlik Konseyi kararlarına tarafların saygı gösterip göstermeyeceğini anlamamız bakımından test 
niteliğinde.”

UNICEF yöneticisi Anthony Lake, ajans ile Suriye devletinin “savaşın en ciddi yıkıma neden olduğu bölgelerdeki yüzbinlerce çocuğa (çocuk felci de dahil olmak üzere) aşı götürülmesinin önemi” konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

WHO’nun çocuk felci konusundaki genel müdür yardımcısı Bruce Aylward dün yaptığı açıklamada, “Bu virüsün kara yoluyla gelmiş olması sadece Suriye’nin o köşesinde değil, çok daha geniş bir alana yayıldığını gösteriyor. Pakistan’dan gelen bir polio (çocuk felci) virüsüne Aralık ayında Kahire kanalizasyonunda rastlandığını biliyoruz. Aynı virüs Nisan ayında İsrail’de ve Batı Şeria ile Gazze’de de görüldü” 
dedi.

 

 

3 Comments