Aşırı Kiloya Son Bilim İnsanları Tokluk Hissi Yaratan Maddeyi Keşfetti

Fat-Woman-Eating3Bilim insanları, gıdalara eklendiğinde tokluk hissi yaratacak bir kimyevi madde keşfetti.İlk deneyler yağ asidi propiyonatın midede lifleri bölerek insanların daha az yemelerini sağladığını, tokluk hissi verdiğini ve kilo alımını yavaşlattığını gösterdi. Londra Imperial College ve Glasgov Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, maddenin etkin olabilmesi için düzenli olarak alınması gerektiğini söylüyor. Madde, çözülebilir pudra şeklinde tüketiliyor. Fakat tadının çok kötü olduğunu ifade eden araştırmacılar maddeyi ekmeğe ve meyve suyu karışımlarına katmaya çalışıyor.

Çalışmanın en zorlu kısmı, iştahı kontrol edecek hormon salgılaması için propiyonatı kalın bağırsağa sokmak olmuş. İnce bağırsaklarda hemen emileceği için, maddeyi tüketilen gıdaya eklemenin işe yaramayacağı anlaşılmış. Bunun üzerine araştırma ekibi çözümü, propiyonatı ‘inülin’ olarak bilinen ve bitkilerde görülen doğal karbonhidrata bağlamakta bulmuş.

DENEY SONUÇLARI

Propriyonate bağlandıktan sonra, kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından inülinden de koparılmadan sindirim sistemine güvenli bir şekilde ulaşabildi. İlk deneylerde 20 gönüllüye inülin veya tek başına IPE olarak bilinen yeni madde verildi ve gönüllülerden açık büfe yemeklerden istedikleri kadar yemeleri istendi. IPE maddesi verilenler diğerlerinden yaklaşık yüzde 14 oranında daha az yemek yedi.

Araştırmanın diğer aşamasında, aşırı kilolu 49 gönüllüye IPE veya pudra halinde inülin verildi ve her gün bu maddeden yemeklerine yaklaşık bir kaşığa denk gelen 10 gram kadar koymaları istendi. Yirmi dört hafta sonra, inülin verilen 24 gönüllüden 6’sı vücut ağırlıklarının yüzde 3’ünden fazla kilo alırken, IPE maddesi verilen 25 gönüllüden yalnızca biri kilo aldı.

Londra Imperial College Üniversitesi’nde görevli araştırmacı Profesör Gary Frost, “Yetişkinlerin ağırlıklarının yılda ortalama 0.3 kg ila 0.8 kg arasında arttığını biliyoruz. Bunun önlenmesi için yeni stratejilere ihtiyaç var” dedi ve ekledi: “Propiyonate gibi moleküller, iştahi kontrol eden mide hormonlarının salınımını kamçılıyor. Ama bu kadar güçlü bir etki yaratılabilmesi için çok yüksek miktarlarda lifler tüketmeniz gerekir.”

BBC TÜRKÇE

20 Comments

 • Azure DevOps Reply

  15 January 2021 at 12:05

  … [Trackback]

  […] Here you will find 66807 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/asiri-kiloya-son-bilim-insanlari-tokluk-hissi-yaratan-maddeyi-kesfetti/ […]

 • Lora Ramsden Reply

  25 January 2021 at 11:45

  Interested in more info. How can I reach you? I love sucking dick btw hmu

 • Theresa Verdier Reply

  26 January 2021 at 13:12

  This info is so amazing thanks! I love sucking dick btw hmu

 • Carlyn Brayboy Reply

  30 January 2021 at 05:15

  You saved me so much time glad I found your page.

 • Paulita Taraschke Reply

  30 January 2021 at 05:37

  You are a great writer. Do you have any more webpages?

 • Ta Sockey Reply

  07 February 2021 at 11:13

  I am 44 year old mom Just saying thanks!

 • Regression Testing Reply

  07 February 2021 at 14:23

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/asiri-kiloya-son-bilim-insanlari-tokluk-hissi-yaratan-maddeyi-kesfetti/ […]

 • Jame Giron Reply

  16 February 2021 at 17:15

  I am interested in more information. How can I reach you? I love sucking dick btw hmu

 • 프로툰 Reply

  17 February 2021 at 05:29

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/asiri-kiloya-son-bilim-insanlari-tokluk-hissi-yaratan-maddeyi-kesfetti/ […]

 • Sig Sauer Reply

  25 February 2021 at 15:44

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/asiri-kiloya-son-bilim-insanlari-tokluk-hissi-yaratan-maddeyi-kesfetti/ […]

 • Marcostuh Reply

  05 March 2021 at 03:18

  tadalafil 30 mg: http://tadalafilonline20.com/ 40 mg tadalafil

 • zortilonrel Reply

  07 March 2021 at 19:33

  Wonderful work! That is the type of info that are meant to be shared across the internet. Shame on the search engines for no longer positioning this put up higher! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

Leave a Comment